LAJMET E FUNDIT

12 mijë aplikantë për status brucoshi në Universitetin e Prishtinës

Është mbajtur provimi pranues në disa njësi akademike të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, raporton KTV .

Fakulteti Juridik mbetet më i kërkuari nga të rinjtë dhe për 817 vende të lira kanë aplikuar mbi 1000 persona.

Gjatë së enjtes provimet pranuese janë mbajtur në Fakultetin Juridik, të Arteve, në Fakultetin e Filologjisë, në Fakultetin e Edukimit dhe të Sporteve.

Provime pranuese do të ketë edhe të premten e të shtunën dhe sipas menaxhmentit rezultatet do të dalin shumë shpejtë.

Ndërkaq mbi 12 mijë aplikantë kanë konkurruar për tu bërë pjesë e UP-së. Rektori Marjan Dema ka thënë se kjo shton përgjegjësinë për t’iu siguruar studentëve cilësi akademike.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 99
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 97
  Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, gjatë vizitës së tij zyrtare në Zagreb, është pritur sot nga ministri i Shëndetësisë së Kroacisë, Milan Kujundzic, njofton kumtesa ministrore, transmeton Koha.net. Ismaili dhe Kujundzic diskutuan për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën e shëndetësisë, në veçanti rreth ndihmës që ky shtet…
  Tags: të, në, për, dhe
 • 97
  Vdekja e Jezusit është ndër ngjarjet më të përfolura ndonjëherë, si dhe një ndër faktet historike më fascinuese. Madje edhe kritikët më të mëdhenj e pohojnë se vdekja e Jezusit në duart e ushtarëve romakë është një fakt i padiskutueshëm historik. Por pse u dënua Jezusi nga Nazareti me vdekje?…
  Tags: të, dhe, për
 • 97
  Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës, është miratuar propozim vendimi për themelimin e komisionit për vlerësimin dhe propozimin e tarifave të përgjithshme për shfrytëzimin e lëndës së mbrojtur me të Drejtën e Autorit nga operatorët kabllorë, bëhet e ditur përmes një komunikate për media, transmeton Koha.net. Ministri i…
  Tags: të, për, në, dhe
 • 97
  Sot mbushen 614 vjet nga lindja e Heroit të kombit Gjergj Kastriotit-Skënderbeut - figura më e shquar në historinë e shqiptarëve, i cili njihet si themelues i shtetit mesjetar-shqiptar. Ai u lind më 6 maj të vitit 1405 dhe vdiq më 17 janar 1468. Ishte djali më i vogël i…
  Tags: të, në, dhe, për
Comments