Mesazh

Billy Graham vdes në moshën 99 vjeçare

Një zëdhënës po raporton se ungjillori Rev. Billy Graham ka vdekur në moshën 99 vjeçare.

Ai ishte në shtëpinë e tij në Karolinën e Veriut.

Graham shndërroi jetën fetare Amerikane nëpërmjet predikimit dhe aktivizmit të tij, duke u bërë këshilltar i presidentëve dhe ungjilltarit më të dëgjuar të krishterë në histori.

Zëdhënësi Mark DeMoss thotë se Graham, i cili prej shumë kohësh vuajti nga kanceri, pneumonia dhe sëmundje të tjera, vdiq në shtëpinë e tij në Karolinën e Veriut të mërkurën në mëngjes.

William Franklin Graham ka lindur më 7 nëntor 1918, katër ditë para përfundimit të Luftës së Parë Botërore.

Ngritur në një fermë të qumështit gjatë Depresionit, ai krijoi një etikë të fortë pune, një etikë pune që është mjaft e dukshme gjatë gjashtë dekadave të shërbimit.

Rev. Gaham ndau ungjillin e Jezu Krishtit me rreth 215 milionë njerëz në audiencë të gjallë në më shumë se 185 vende dhe territore.

Qindra miliona më shumë janë arritur përmes radios, televizionit, filmit, librave dhe internetit.

Billy Graham i dha zemër Jezu Krishtit në moshën 16 vjeçare. Shndërrimi i tij i thellë ndodhi nën shërbimin e ungjilltarit Mordecai Ham.

Duke iu përgjigjur thirrjes së Perëndisë në shërbim, ai u shugurua në vitin 1939 nga një kishë në Konventën Baptiste Jugore.

Katër vjet më vonë, ai u diplomua nga Wheaton College në Ilinois, ku u takua dhe u martua me gruan e tij Ruth.

“Gjithçka që mbaj mend u kthye në shtëpi dhe u gjunjëzua atë natë duke thënë:” Zot, po të më lejoni të kaloj pjesën tjetër të jetës sime me atë njeri, do ta konsideroj privilegjin më të madh “, tha Ruth Graham një herë. “Dhe për fat të mirë, nuk e dija se çfarë po lutesha. Nëse e dija se çfarë po qëndronte përpara, nuk do të kisha patur frikë të falja një namaz si ai”.

Billy Graham fitoi përvojën e tij ungjillore në radio, dhe më pas nëpërmjet të Rinjve për Krishtin, një organizatë e themeluar për t’i shërbyer të rinjve dhe ushtarakëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Pas luftës, Graham predikoi në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë.

Shërbesa e tij me “Rini për Krishtin” hapi një seri fushash interdenominacionale në mbarë qytetin në fund të viteve ’40.

Ne respekt te Rev. Billy Graham, predikuesit me te madhe te Ungjillit. Ai sot u largu nga kjo jete për te qene përgjithmonë ne praninë e Perëndisë.

Ne Kosove nuk ka fëmije qe nuk ka marr një dhurate nga organizata e tij. Përkushtimi i misionit te tij ( SP ) ne mjekësi e rindërtim ne vendin tone është i njohur për te gjithë.

Mbi çdo gjë sot i jemi mirënjohës për përkushtimin tij për 99 vite te jetës ne predikimin me dashuri te Ungjillit.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 88
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 77
  Krishtlindja është si një festë e shenjtë fetare dhe një fenomen global kulturor dhe komercial. Për dy mijëvjeçarë, njerëzit në mbarë botën e kanë vëzhguar atë me tradita dhe praktika të cilat janë të natyrës fetare dhe sekulare. Të krishterët festojnë Ditën e Krishtlindjeve si përvjetorin e lindjes së Jezusit…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 76
  Tifozët e Brazilit në Kupën e Botës fituan një fitore të madhe të premten pasi Brazili fitoi ndaj Kosta Rika 2-0, në Shën Petersburg. Neymar da Silva Santos Júnior, ndihmoi në çuarjen e skuadrës së tij në fitore, duke shënuar një gol në fund të ndeshjes. Për Neymar, fitorja e vendit…
  Tags: të, në, një, për, ai, më, tij
 • 74
  Willem Poelstra ishte fjalëpak, por në të njëjtën kohë jashtëzakonisht i lidhur me subjektet e fotografive të tij dokumentare. Ai vdiq në Amsterdam në moshën 62-vjeçare. Në njërën prej fotografive të opusit të gjerë të fotografit paraqitet një çift i rëndomtë në Kosovë. Personazhet janë të ulur në divan, janë…
  Tags: të, në, dhe, tij
 • 73
  Ekspozita e artistes kosovare, Flaka Haliti, në Galerinë Kombëtare të Arteve nga data 8 shtator deri më datë 24 shtator është vizituar nga 2197 vizitorë , njofton ATSH. “Këtu – apo atje, është më atje” ka nxitur një interes të madh si për publikun shqiptar dhe për atë të huaj.…
  Tags: të, në, dhe, më, një
Comments