LAJMET E FUNDIT

Bizneset humbën rreth 300 milionë euro për kosto të lartë të energjisë

Oda Ekonomike e Kosovës prezantoi rezultatet e studimit “Bottleneck-fytet e ngushta”. Sipas këtij raporti, barrierat kryesore për bizneset janë kostoja e lartë e energjisë dhe jo stabilitetit politik.

Këshilltari strategjik në Odën Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi tha se rreth 290 milionë euro shtesë kanë paguar bizneset për mungesë të energjisë elektrike dhe kosto të lartë të saj, raporton KP.

Shumica e bizneseve të cilat ballafaqohen me barriera shtrihen në rajonin e Prishtinës, Pejës dhe Ferizajt. Sipas Rukiqit, mbi 75 për qind e bizneseve shohin pengesë marrjen e vizave për biznese.

Ai thotë se kjo paraqet telashe për lëvizjen e biznesmenëve nëpër vendet e BE. Si indikator pozitiv u vlerësua të jetë 58 për qind e bizneseve të cilat synojnë rritjen e investimeve.

Po ashtu konsiderohet mjaft e ulët përqindja e bizneseve për të dhënë ryshfet.

Sipas Rukiqit, korrupsioni për bizneset më shumë mbetet perceptim.

Ministrja e MTI-së, Hykmete Bajrami është e njohur me shqetësimin e bizneseve për kosto të lartë të energjisë.

Ajo tha se kjo çështje është adresuar në Kuvendin e Kosovës. Mirëpo, mohoi të jenë përgjegjës për këtë ngase edhe ministri tjera janë kompetente të përmirësimit të ambientit të bizneseve.

Kryetari i OEK-ut, Safet Gërxhaliu tha se bizneset janë bartës të zhvillimit ekonomik, andaj, institucionet përkatëse duhet t’i marrin parasysh të gjitha top barrierat e bizneseve duke marrë masa ngase gjendja e tyre mund të rëndohet edhe më tej.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 89
  Kompania Kosovare për Distribuimin dhe Furnizimin me Energji Elektrike – KEDS, mund të përballet edhe me një padoi për shkak të shkeljes së privatësisë gjatë shpërndarjes së faturave. KEDS-i ishte dënuar me 9 mijë euro për shkak të neglizhimit dhe marrjes së masave ligjore për siguri gjatë përpunimit të të…
  Tags: të, për
 • 85
  Për Ibrahim Rugovën kanë folur e shkruar shqiptarë e të huaj. Mua më pëlqen, sot, të veçoj, vlerësimet e Át Zef Pllumit dhe Ismail Kadaresë”, ka shkruar shkrimtari shqiptar Ndue Ukaj, duke ndarë dy vlerësime për figurën e Rugovës, poashtu nga dy figura të mëdha shqiptare, atë të At Zef…
  Tags: të, për
 • 79
  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u ka bërë thirrje të gjithë refugjatëve që të kthehen, derisa ka theksuar se nuk do të lejohet asnjë kolonizim i ri i Kosovës nga ana e Serbisë. Thaçi në një intervistë për Die Presse të Austrisë, përveç për marrëdhëniet e mira austriako-kosovare, ka folur…
  Tags: të, për
 • 78
  Qeveria e Kosovës, të martën do t'ja parashtrojë kërkesën Gjykatës Kushtetuese të Kosovës që të ndaloj të gjitha procedurat për likuidimin e ndërmarrjes “Trepça”. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Besnik Berisha, këshilltari i jashtëm për çështje të drejtësisë i kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa. “Qeveria e…
  Tags: të, për
 • 77
  Është e dyta herë që vetëm në këtë vit Kuvendi Komunal i Prishtinës nuk po mund të zhvillojë mbledhje normale. As sot nuk janë kaluar nga asamblistë të opozitës tre pika të rendit të ditës. “Propozim-vendimi për miratimin – lënie në dispozicion për diskutim publik të Propozim-planit rregullues të hollësishëm…
  Tags: të, për
Comments