Kulturë

Botohet numri i dytë i revistës “Akademia”

Numri i dytë i revistës më të re dhe më të madhe kulturore në Kosovë, “Akademia”, ka dalë nga shtypi. Sipas kryeredaktorit të kësaj reviste, Berat Armagedonit, i cili është edhe drejtor i shtëpisë botuese “Armagedoni”, kjo revistë do të botohet çdo katër muaj dhe në secilin numër do të sjellë rubrika të reja dhe shkrime me interes për kulturën, gjuhën dhe mediat.

Në numrin e dytë të revistës janë botuar ese, studime, kritika, tregime, poezi, skenar dhe shkrime për gjuhën dhe për mediat të autorëve botërorë dhe shqiptarë. Por, duke pasur parasysh numrin e faqeve të revistës dhe të rubrikave, këtë herë hapësirë më e madhe u është lënë prozës dhe poezisë. Numri i dytë i revistës “Akademia” ka 600 faqe të formatit B5 (madhësi 17 x 24 cm), kurse i pari, që ishte botuar në dhjetor të vitit të kaluar, kishte 560. Të dy këta numra gjenden në redaksinë e gazetës “Epoka e re” në Prishtinë.

Përmbajtja e revistës

ESE

CHENXING JIANG, “Fuqia politike e përkthimit”

HUBERT GRENIER, “Doktrinat e mëdha morale”

GABRIEL GARCÍA MÁRQUEZ, “Gabriel Garcia Marquezi takon Ernest Hemingwayn”

MUHAMET MAVRAJ, “Stereotipi ballkanik”

VALBONA NATHANAILI, “E drejta për të pasur të drejtë”

ALI PAJAZITI, “Quartet sociologica”

HALIL MATOSHI, “Katedralë letre: arti ruen kujtesën”

KRITIKË/STUDIME

SHEFKIJE ISLAMAJ, “Tipat e ligjërimit në ‘Ditarin’ e Rexhep Qosjes”

REXHEP QOSJA, “Jakov Xoxa, krijues i madh i letërsisë shqipe”

LINDITA ALIU TAHIRI, “Teknika letrare si metaforë e kërkimit të identitetit”

ROVENA VATA, “Kulti i gjuhës shqipe në veprën e Sami Frashërit ‘Shqipëria ç’ka qenë, ç’është dhe ç’do bëhet’”

DIJE DEMIRI-FRANGU, “E vërteta që proteston nëpër qiell”

PROZË

KAZUO ISHIGURO, “Natën në fshat”

CHARLES BUKOWSKI, “Dy pijanecë”, “Vdekja e babait I”, “Boll m’i këqyre cicat, zotëri” AHMED SAADAWI, “Frankensteini në Bagdad”

SINCLAIR LEWIS, “Maçoku i yjeve”

DINO BUZZATI, “Gogoli”

EPHRAIM KISHON, “Si diskutohet një libër pa e lexuar”

LUIGI PIRANDELLO, “Një prekje e lehtë”, “Adoleshencë”

MEHMET KRAJA, “Prishtina”

VIRION GRAÇI, “Burrat”

BEDRI ZYBERAJ, “Varret pa të vdekur, të vdekurit pa varre”

IBRAHIM KADRIU, “Prizreni nën mjegull”

IRENA GJONI, “…Që drita të jetojë tek ajo që ndien…”

ERIS RUSI, “Mos u tregoni përralla vajzave të vogla”

BUTRINT BERISHA, “Mbreti pinte shumë cigare”

BUJAR MEHOLLI, “Brengat e rinisë”

ALBIN MEHMETI, “Tramadol hydrochloride”

ARTE DRAMATIKE

HAQIF MULLIQI, “Sfinga e gjallë”

GANI MEHMETAJ, “Yjet e filmit shqiptar dhe të huaj”

BERAT ARMAGEDONI, “Për ata që s’janë”

POEZI

RAYMOND CARVER, “Jeta tjetër”, “Paraja”, “Në vitin 2020”, “E mundur”, “Vdekja ime”, “Zjarrgëlltitësit e rinj të Meksiko Sitit”, “Leximi”, “Mjekësia”, “Mbrëmja”, “Shtëpia prapa kësaj shtëpie”

IZET SARAJLIQ, “Teoria e distancës”, “Duke menduar për Skënder Kulenoviqin”, “Në njëqindvjetorin e Josip Brozit”, “Boro Spasojeviqit”, “Mizerje”, “Shiba”, “Buzëmbrëmje”, “Mëshirë njerëzore”, “Luftërat në jetët tona”, “Tani jam i vdekur”, “Para kësaj lufte”

BOB DYLAN, “Trokitje në portën e parajsës”, “Fërfëllimë në erë”

FEDERICO GARCÍA LORCA, “Këngë kalorësi”

BERTOLT BRECHT, “Për njerëzit e mëdhenj”

JOHANNES R. BECHER, “Exil”

JOUMANA HADDAD, “Kthimi i Lilitës”, “Gjeologjia ime”, “Falënderim”, “Qetësi”

ABDULLAH AL OTAIBI, “Porta e erës”, “Shenjë e fortë”, “Sytë e tu”

SUAD AL SABAH, “Një kartë nga dashuria ime, Kuvajti”, “Unë jam bija e Kuvajtit”, “Trëndafili i detit”

VERJON FASHO, “Muri”, “Unë”, “Orkide…”, “Dritë…”, “Ikni miq shpellarë”

LULZIM TAFA, “Ditë të kiametit nuk ka”, “Laboratori”, “Dovë për dashurinë”, “Hana”, “Dhimtë e madhe”

RAKELA YZEIRI (ZOGA), “Le të mbetemi miq”, “Foleza ime”, “Lirshmëri”, “Iki nga kjo jetë”, “Eja sonte”

RAGIP SYLAJ, “Këngë sizifi”, “Ndërdyshje të fshehta”, “Jashtabrenda vetes”, “Një hap para vetes”, “Përmbi vetveten”, “Përbri dashurisë”, “Përbri muzës”, “Përbri zbrazëtisë”, “Në anën tjetër të vetes”, “Ilaç i trilluar kundër mërzisë”

HAJDIN MORINA, “Fluturim pa fund”, “Ikim”, “Në kërkim të jetës”, “Me fanarin e Drinit”, “Kohë e gjithmonshme”

ISUF SHERIFI, “Harlem Shake”

EMIN EMINI, “Shqipëri”, “Atdheu”, “Atdheu tjetër”, “Ëndërr e përditshme”

ELIDA RUSTA, “Buzë prej flake”, “Në gjoksin e erës”, “Krejt e pafé”, “Ngjyrë e çeltë”, “Dashnia ásht shkámb si unë”, “Dëshirë”, “S’ásht má humnerë”, “Eja t’mësoj me u gëzu”, “Fryma s’mendohet”, “Të dielave nuk vdiset”, “Ajkunë e re”

FARUK TASHOLLI, “Baballarët e kombit”, “Teatër para teatrit”, “Kënga e qenve endacakë, “Rjepeni nanën”

MURTEZA OSDAUTAJ, “Pa ty Evë”, “Për ty”, “Ç’të të jap”

BUJAR SALIHU, “Vjersha e fundit e Ali Podrimjes”, “Lule mbi oqean”, “Dielli i vonuar”, “Fluturimi i saj”, “Himn për kënetën”

DONART REXHBOGAJ, “Kafe me shkumë”, “Fale unin tem”

LEONORA BUÇINCA, “Ka vite që më shfaqet e njëjta àndërr sa herë që mbylli sytë”

EDONA HALITI, “Larg vjeshtave tua”

NAIM FETAJ, “Ka diçka mes nesh dhe diellit…”, “Këngë zie për babën”, “Arbëreshët”, “E ruajta tridhjetë vjet”, “Sa zi, o Bardh…”, “Rekuiem për lirinë…”

GJUHË

QEMAL MURATI, “Shqipja standarde dhe odat krahinore dialektologjike”

NIKOLLË BERISHAJ, “Kontributi i prof. dr. Rajko Nachtigalit në fushën e albanologjisë”

NERTILA ZANI, “Doksa dhe nënkuptimi si elementë pragmatikë në analizën argumentuese”

SADETE TËRNAVA, “Aspekte të përvetësimit të shkathtësive gjuhësore të gjuhës angleze, me theks në shkathtësinë e të dëgjuarit”

MEDIA

AGIM ZOGAJ, “Historik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në javoren ‘Zëri’, dhjetor 1997 – mars 1999”

MILAZIM KRASNIQI, “Tmerri i Prishtinës, tmerri i Bllacës dhe tmerri i dështimit tonë politik”

SHPRESË MULLIQI, “Unifikimi i redaksive në funksion të përmbajtjeve mediale të konvergjuara”

AFET BELA, “Lëvizja Studentore e vitit 1997 në fokusin e mediave”

IZET ABDYLI, “Katër rrëfime nga dhuna seksuale”

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, gjatë vizitës së tij zyrtare në Zagreb, është pritur sot nga ministri i Shëndetësisë së Kroacisë, Milan Kujundzic, njofton kumtesa ministrore, transmeton Koha.net. Ismaili dhe Kujundzic diskutuan për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën e shëndetësisë, në veçanti rreth ndihmës që ky shtet…
  Tags: të, në, për, dhe
 • 100
  Drejtoreshës Ekzekutive të QKRMT-së, Feride Rushitit, do t’i ndahet Çmimi Ndërkombëtar për Gratë e Guximshme Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës (QKRMT), përmes kësaj komunikate ju njofton se Drejtoresha e kësaj qendre Feride Rushiti po qëndron për vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në kuadër të…
  Tags: të, për, në, dhe
 • 100
  Koloneli i njohur shqiptar dhe ish-ministri i Brendshëm, Dritan Demiraj, ka reaguar pas incidentit në veri të Kosovës, ku u arrestua dhe më pas deportua shefi i Zyrës për Kosovën, Marko Gjuriq. Demiraj shkruan se provokimi i zyrtarëve serbë ka marrë përgjigjen e merituar dhe se Serbia nuk ka asnjë…
  Tags: të, dhe, në, për
 • 100
  Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, do të vizitojnë vendet e Ballkanit, përfshirë edhe Kosovën. Vizita në Kosovë e zyrtarëve evropianë, e paraparë më 28 shkurt, bëhet në kuadër të një turneu të…
  Tags: të, në, për, dhe
 • 100
  Prishtinë, 5 prill – Veprat e kompozitorit kosovar Artan Hasani janë luajtur nëpër vende të ndryshme të botës, por në Kosovë për herë të parë disa prej tyre u prezantuan në një natë të vetme. “Recital krijues” u quajt mbrëmja ku shtatë vepra të ndryshme të tij u luajtën për…
  Tags: të, për, në, dhe
Comments