LAJMET E FUNDIT

Cilat janë tri pikat strategjike të SHBA-së për Ballkanin

Pikat kryesore të Strategjisë së SHBA-së për Ballkanin janë: Prania e përhershme ushtarake në juglindje të Europës, pajtimi historik me Serbinë dhe roli ndërmjetës i SHBA-së ndërmjet Beogradit e Prishtinës, thotë Damir Marushiq, njëri nga autorët e Strategjisë, transmeton Koha.net.

Ai thekson se administrata e presidentit amerikan Donald Trump është e fokusuar në Baltik, ku kërcënimi i Rusisë është shumë i madh e pastaj në Ballkanin Perëndimor, ku “ndikimi i Moskë është shumë toksik”.

Në bisedë për rel, Marushiq thotë se nga Serbia kërkohet që të pushojë së luajturi pa pushim ndërmjet Rusisë e Perëndimit, por të bëjë zgjidhje e t’i bashkohet Perëndimit dhe pastaj SHBA-ja do të bisedojë për “pajtimin historik” me Serbinë.

Marushiq ka nënvizuar se autorët e studimit vlerësojnë se qytetarët e Serbisë më shumë janë të kthyer nga Perëndimi dhe se Serbia është ende po bën lojë me Moskën.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 62
  Krishtlindja është si një festë e shenjtë fetare dhe një fenomen global kulturor dhe komercial. Për dy mijëvjeçarë, njerëzit në mbarë botën e kanë vëzhguar atë me tradita dhe praktika të cilat janë të natyrës fetare dhe sekulare. Të krishterët festojnë Ditën e Krishtlindjeve si përvjetorin e lindjes së Jezusit…
  Tags: të, në, dhe
 • 62
  Unë do të jem 71 këtë Krishtlindje, kështu që ka pasur shumë Krishtlindje, disa të mrekullueshme, disa të trishtuara dhe, si me shumicën e familjeve, disa katastrofike. Megjithatë, gjithmonë ka qenë një kohë e mrekullueshme për mua. Por Krishtlindja më e mirë ndonjëherë ishte ajo që festuam më 2 janar…
  Tags: të, dhe, në
 • 62
  Zoti si Bariu i Madh, gjithnjë kërkon delen e humbur; Si Zoti i shtëpisë, është në kërkim të monedhës së humbur; Ndërsa si një At, Ai pret dhe nuk kërkon asgjë… Sigurisht, nga pozicioni i Atit, Ai i njeh të gjithë bijtë e Tij. Durimi i Tij pret, ndërsa hiri…
  Tags: të, në, dhe
 • 59
  Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, iu ka bërë thirrje deputetëve të Kosovës që ta ratifikojnë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi dhe t’i gëzojnë qytetarët që kanë mbetur të izoluar. Më 15 janar, Kuvendi i Kosovës kthehet në punë pas pushimit dimëror. Të hënën, Komisioni parlamentar për Punë…
  Tags: të, për, në, dhe
 • 58
  Mos-bërja publike e kontratës së Qeverisë së Kosovës me kompaninë “Countour Global” për ndërtimin e Termocentralit “Kosova e Re”, ka ngritur dyshime në radhët e shoqërisë civile, por edhe Odës Ekonomike të Kosovës. Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gërxhaliu tha për Radio Kosovën se dëshiron të besojë se…
  Tags: të, për, është, se, në
Comments