LAJMET E FUNDIT

Demarkacioni s’i ka votat e kërkuara për ratifikim

Nuk ka mbetur shumë kohë në dispozicion të liderëve të vendit që t’i vënë fundin çështjes së demarkacionit me Malin e Zi, për t’i hapur rrugë liberalizimit të vizave.

Para se projektligji të mbërrijë në Kuvend, e që pritet të bëhet javën e ardhshme, partneri i koalicionit qeverisëse, PDK-ja, ka kërkuar konsensus të partive, raporton KTV.

Zenun Pajaziti, deputet i PDK-së, vonesën e quan të pajustifikueshme.

Versionin e vitit 2015, nuk e mbështet kryeministri Ramush Haradinaj, njëherësh kryetar i AAK-së, por tha se do të kërkojnë një zgjidhje para se të mbërrijë në Kuvend.

Por, nga Lidhja Demokratike e Kosovës, megjithëse kanë paralajmëruar votën për, nuk e kanë ndërmend ta lënë koalicionin aktual të kalojë lehtë me miratimin e një versioni që e kanë kundërshtuar tash e 3 vjet.

Avdullah Hoti, kryetar i Grupit Parlamentar të LDK-së, ka aluduar se Qeveria me zgjidhje po u referohen neneve, të cilat garantojnë rishikim të marrëveshjes.

Projektligji për demarkimin e kufirit me Malin e Zi, do të diskutohet në Kryesinë e Kuvendit në fillim të javës, derisa mund të procedohet për në seancën e së enjtes.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 95
  Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Greg Delawie, ka dalë në një konferencë për media, me anë së cilës ka folur për siç tha ai, për rëndësinë që ka Gjykata Speciale. Ai shprehu ngushëllime për vrasjen e liderit të serbëve Oliver Ivanoviq ndërsa tha se nuk ka dal për të folur…
  Tags: të, për, në, ka
 • 92
  Përfaqësuesit e Odës së Afarizmit të Kosovës (OAK) gjatë një takimi me zëvendëskryeministrin e Kosovës, Fatmir Limaj, shpalosën sfidat e të bërit biznes në Kosovë, duke theksuar disa nga problemet kryesore me të cilat ballafaqohen bizneset. Kryetari i OAK-ut, Skender Krasniqi, ka përmendur sfidat e të bërit biznes, duke adresuar…
  Tags: të, në, për
 • 91
  Raportuesi për Kosovën në Parlamentin Evropian, Igor Sholtes, ka thënë se takimi mes kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj dhe atij të Malit të Zi, Dushko Markoviq, do të jetë mundësi që të arrihet shansi për një zgjidhje të shpejtë e cila do t’i mundësonte qytetarëve të Kosovës liberalizimin e vizave.…
  Tags: të, për, në
 • 88
  Njëzetekatër orë pasi Rita Ora e ka konfirmuar vetë se do të jetë në Prishtinë më 17 shkurt, një ekip teknikësh është mobilizuar për finalizimin përgatitjeve për koncertin e yllit kosovar me famë botërore. Me dimensionet 22 metra e gjerë dhe 14 metra e lartë të enjten ka marrë formë.…
  Tags: të, në, për, ka
 • 86
  Ambasadori francez në Beograd, Frederic Mondoloni, ka thënë se Franca është shet mik i Serbisë dhe se miqtë e thonë të vërtetën, e ajo është se nuk do të ketë integrim të Serbisë në BE pa marrëveshje për Kosovën. “Franca është shtet mik i Serbisë, dhe mes miqve thuhet e…
  Tags: të, se, në, ka, për
Comments