Kulturë

Dokumentari që u dha zë grave në “Vitet e Berlinit” shfaqet në Prishtinë

Poezia dhe proza për shkrimtaren amerikane Audre Lorde kanë shërbyer si një prej formave më të mira të përballjes me tema të rëndësishme. Përmes tyre ajo ka ngritur çështje si feminizmi dhe e drejta civile, sikurse ka eksploruar identitetin femëror të grave me ngjyrë.

Lorde ka qenë një grua e fuqishme, e cila vitet e fundit të jetës i kaloi në Gjermani, vend ky që luajti rol shumë të madh në jetën e saj. Ajo u bë zëri i atyre që për vite qëndruan të heshtura në një shtet me të kaluar të hidhur, shkruan sot “Koha Ditore”.

Lorde u fokusua në fuqizimin e grave afro-gjermane duke sfiduar gratë e bardha që të pranojnë rëndësinë e privilegjeve që kishin dhe i përballi ato me pranimin e ndryshimeve në mënyrë konstruktive.

Vitet e saja të qëndrimit në Gjermani janë përmbledhur në dokumentarin e aktivistes feministe e regjisores Dagmar Schultz. Në “Audre Lorde – the Berlin Years 1984 to 1992”, të realizuar në vitin 2012, Schultz, dokumenton ndikimin e Lorde në skenën politike gjermane gjatë dekadës së ndryshimeve thelbësore, një dekadë e cila solli rënien e Murit të Berlinit dhe ribashkimin e Gjermanisë Lindore dhe Perëndimore.

Dokumentari “Audrie Lorde – The Berlin Years 1984 to 1992”, pas një suksesi dhe udhëtimi nëpër shtete të ndryshme, u shfaq edhe në Prishtinë në kuadër të edicionit të 6-të të festivalit “FemArt”.

Dita e tretë e “FemArt” u përmbyll me shfaqjen teatrale “Naten, Ma”, e cila erdhi nga teatri “Metropol” nga Shqipëria, nën regji të Ema Anreas, ku luajnë Ilire Vinca dhe Egla Ceno.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 94
  Krishtlindja është si një festë e shenjtë fetare dhe një fenomen global kulturor dhe komercial. Për dy mijëvjeçarë, njerëzit në mbarë botën e kanë vëzhguar atë me tradita dhe praktika të cilat janë të natyrës fetare dhe sekulare. Të krishterët festojnë Ditën e Krishtlindjeve si përvjetorin e lindjes së Jezusit…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 93
  Edicioni i 17-të i festivalit të filmit që mbahet parvjetshëm në Prizren “ DokuFest”, këtë vit do të mbahet në datat 3-11 gusht. Drejtoresha e këtij festivali, Nita Deda, në konferencën e parë për media të këtij edicioni, ka shpalosur informacione rreth programit të festivalit që këtë vit trajton si…
  Tags: të, në, dhe, që
 • 93
  Ka filluar kremtimi i Javëve të Frankofonisë në Kosovë, aktivitet ky që kremtohet çdo vit në muajin mars, në më shumë se 70 vende të botë. Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës si koordinatore vendore e Frankofonisë në Kosovë, së bashku me përfaqësitë diplomatikë të Francës, Belgjikës, Luksemburgut, Zvicrës…
  Tags: të, në, dhe, që
 • 93
  Që nga 17 shkurti i këtij viti kur edhe Kosova shënoi ditëlindjen e saj të dhjetë, Muzeun e Kosovës e kanë vizituar mbi 7 mijë vizitorë, ku një numër i konsiderueshëm prej tyre janë turistë të huaj. Kështu ka bërë të ditur drejtori i Muzeut të Kosovës, Skënder Boshtrakaj në…
  Tags: të, në, dhe, që
 • 92
  Gjergj Kastrioti-Skënderbeu mbetet figura më emblematike e historisë kombëtare shqiptare, simbol i unitetit dhe përfaqësues i denjë i kombit shqiptar. Kështu u tha në manifestimin “Ditët e Skënderbeut”, me rastin e 550- vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeu, organizuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Fakulteti i Edukimit dhe…
  Tags: të, në, dhe, që
Comments