Kulturë

“Drita” e luftës përballë traditës, premierë botërore në Zürich

Një histori që e kthen hakmarrjen si përgjigje ndaj padrejtësive e dhuna bëhet një cikël i mbyllur shkatërrues. Gjatë një akti hakmarrës, Drita humb jetën.

Kjo ndodh mu atëherë kur i dashuri i saj, Flamuri, kthehet në Prishtinë. Ky është përshkrimi për filmin “Drita”, nën regji të amerikanit Daniel Kruglikov, në faqen e Festivalit të Filmit në Zürich.

Sipas kritikëve zviceranë, filmi është një poemë tërheqëse kinematografike për luftën me traditën, nevojën për ndryshim dhe fuqinë e dashurisë, shkrun sot Koha Ditore.

Në edicionin e 15-të të këtij festivali, i hapur të enjten, do të debutojë edhe filmi dramë që shtjellon një histori të dhimbshme hakmarrjeje në Kosovë. I xhiruar në nëntor të vitit të kaluar, “Drita” ka në rolet kryesore aktorët Arta Dobroshi, Genc Jakupi dhe Florist Bajgora. Përveç tyre, edhe Armond Morina e Ilire Vinca kanë role në të.

“Flamuri e di kush është ekzekutuesi i saj, por çfarë duhet të bëjë me këtë informacion? Për bredharakun Flamur ka pasur vetëm dhunë e luftë; atij iu desh të arratisej. Drita, sidoqoftë, nuk mund të ikte. Familja e saj, violina e saj, kultura e saj: ajo ishte në shtëpinë e vet në Kosovë”, thuhet në përshkrimin e filmit të afishuar në faqen zyrtare të Festivalit të Filmit në Zürich. “Dhe kështu ai lë pas vete dashurinë e jetës së tij dhe e çon atë drejt mjerimit. Drita kuturiset në një cikël shkatërrimtar hakmarrjeje, ku rivalët bëhen një me dhunën dhe jeta bëhet një me vdekjen. Si mund të kalohet ky rreth?”

Regjisori dhe skenaristi David Kruglikov ka një përvojë disavjeçare kryesisht në filma të metrazhit të shkurtër. “Lula” (2007) dhe “Farewell” (2011) janë dy prej projekteve të tij që i kanë paraprirë “Dritës”.

Të hënën, më 30 shtator, ky film do të ketë “shfaqje speciale” (special screening) në festivalin e mirënjohur zviceran.

“Është hera e parë që do të shfaqet. Nga aty fillon rrugëtimi i tij nëpër festivale”, ka thënë Armond Morina, bashkëproducent i filmit. koha.net

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 98
  Vendi i vogël i Ballkanit padrejtësisht nënvlerësohet. Ai ka natyrë grandioze, njerëz mikpritës dhe kulturë mahnitëse. [Ky shkrim u botua në numrin më të ri të revistës zvicerane «Weltwoche»]. Së fundi, në një ndejë, ia nisa muhabetit me një të panjohur. Kur i tregova se kam qenë për pushime në…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 97
  Krishtlindja është si një festë e shenjtë fetare dhe një fenomen global kulturor dhe komercial. Për dy mijëvjeçarë, njerëzit në mbarë botën e kanë vëzhguar atë me tradita dhe praktika të cilat janë të natyrës fetare dhe sekulare. Të krishterët festojnë Ditën e Krishtlindjeve si përvjetorin e lindjes së Jezusit…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 95
  Në fund të shekullit 19-të tokat e banuara me shqiptarë u vunë përsëri në rrezik kur fqinjët ballkanikë të shqiptarëve filluan aktivisht të ndeshen për të marrë pjesë nga territori i Maqedonisë, kontest që do të shpinte drejt Luftërave Ballkanike. Territori i Kontestueshëm përfshinte edhe katër vilajetet shqiptare. Patriotët shqiptar…
  Tags: të, në
 • 95
  Pemët e Krishtlindjes janë bërë një simbol mbarëbotëror për paqen dhe gëzimin e mirë. Ata janë në qendër të një prej tubimeve më të mëdha të familjes të vitit. Dhe fetë e të gjitha formave dhe madhësive e shndërrojnë atë si diçka shpirtërore dhe kuptimplote për besimet e tyre. Ndërsa…
  Tags: të, dhe, një, në
 • 94
  Ëmbëlsirë e thjeshtë Krishtlindjesh Kjo ëmbëlsirë është perfekte për këto ditë festash. Sapo të nisni përgatitjen e saj, festa do të ndihet edhe në kuzhinën tuaj. Çokollatë, Ëmbëlsira dhe fruta, Të shpejta, Ndërkombëtare, Drekë ose Darkë, Dimërore, Krishtlindjet Përgatitja 1. Përgatitja e kremit: Në një tas të mesëm rrihni me…
  Tags: të, në, një, dhe
Comments