Informacione

Ekspertët konfirmojnë qyteti biblik i shkatërruar nga shpërthimi 1000 herë më i madh se bomba atomike.

Dr. John Bergsma, një profesor i teologjisë në Steubenville, Universiteti Françeskan i Ohajos, mendon se provat e zbuluara në Tall el-Hammam që ndodhet në luginën jugore të Jordanit mund të jenë shkaktuar nga një shkëmb hapësinor shumë i madh në shpërthim.  Zhdukja e papritur e Tall el-Hammam rreth 3600 vjet më parë ka qenë një mister për arkeologët Një gjë që tërhoqi interesin e Bergsma ishin shenjat e nxehtësisë ekstreme të mbetura në fragmente qeramike, mbetje skeletore njerëzore dhe objekte të tjera. Ky lloj dëmtimi nga nxehtësia mund të jetë nga një asteroid gjigant që shpërthen mbi qytet, i ngjashëm me atë që Zanafilla 19:24-25 përshkruan në Dhiatën e Vjetër. Përveç kësaj, copat e qeramikës të gjetura në vendin e Tall el-Hammam ishin gjithashtu të mbuluara në Trinitit. Është mbetje qelqi që mbeti në dyshemenë e shkretëtirës pas testit të bombës bërthamore Trinity me bazë plutonium më 16 korrik 1945, pranë Alamogordo, Nju Meksiko.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 92
  Infeksionet e syrit, shenjat dhe trajtimi sipas mjekes BurdaKonjuktiviteti është një infeksion që prek indet rreth syrit ose kapakët e tij. Këto gjendje inflamatore janë mjaft të shpeshta dhe ngjitëse, ndaj duhet të trajtohen me shumë kujdes. Për të folur për konjuktivitet ose infeksionet e syrit, mjekja Nora Burda gjatë një intervistë për TV7 Albania, informon rreth llojeve të…
  Tags: të, në, që, informacione
 • 90
  Komplikacionet e gripit tek fëmijëtKomplikacionet e gripit tek fëmijët, mjekja ndan këshilla të rëndësishme për prindërit Gripi paraqet një sëmundje akute të rrugëve të frymëmarrjes të cilën e shkakton virusi i influencës të tipit A dhe B, që zakonisht paraqitet në numër të madh ose në formë epidemie gjatë periudhës së dimrit. Në këtë…
  Tags: të, në, informacione
 • 89
  Alergjitë stinore-kur duhet të drejtoheni tek mjeku?Me ndryshimin e stinëve, por sidomos në pranverë kur lulëzojnë bimët, ndodh një fenomen natyral, ku re të padukshme të poleneve ndjekin rrymat e ajrit dhe përhapen në atmosferë në distanca të largëta prej shumë kilometrash nga vendburimi i tyre. Polenet mund të depozitohen nga pak kudo, madje edhe në…
  Tags: të, në, informacione
 • 89
  Ushqimet ketogjenike-çfarë duhet dhe nuk duhet të hamëDieta ketogjenike është një regjim ushqimor me pak karbohidrate, me shumë yndyra të mira dhe me proteina të moderuara. Është një dietë efikase jo vetëm në rënien nga pesha por ndihmon dukshëm në sëmundjen e Epilepsisë, Alzheimerit, Parkinsonit, Migrenës, sëmundjet kardio-vaskulare, dislipidemitë dhe diabet. Në një intervistë për TV7 Albania, nutricionistja…
  Tags: të, në, që, një, informacione
 • 88
  Si të largojmë frikën e fëmijëve nga dentisti?Një nga fazat më të vështira të jetës së fëmijës është përballja me doktorin, dentistin apo ambientin klinik. Disa fëmijë e kalojnë lehtë këtë fazë, të tjerë e kalojnë me shumë vështirësi. Mjekja stomatologe Frida Rrasa e specializuar për ortodontesi dhe petodonti në moshat fëmijnore gjatë një interviste për TV7 Albania,…
  Tags: të, që, një, në, informacione
Comments