Kulturë

Gara me tre kandidatë rikthen çmimin “Bekim Fehmiu”

Me tre kandidatë të propozuar për laureat të çmimit kombëtar për vepër jetësore “Bekim Fehmiu”, Ministria e Kulturës, Rinisë e Sportit e rikthen në agjendë ndarjen e këtij çmimi, në ditën që përkon me datën e lindjes së aktorit me nam.

Vitin e kaluar, gjashtë muaj nuk kishin mjaftuar që ky institucion ta gjente një kandidat për t’ia ndarë çmimin që mban emrin e ikonës së kinematografisë. Njëri prej konkurseve qe hapur në shkurt e tjetri në mars. E përderisa në konkursin e parë MKRS-ja kishte marrë vetëm një propozim dhe nuk kishte mundur t’i vazhdojë procedurat, për konkursin e dytë zyrtarë të këtij institucioni as nuk kishin dhënë përgjigje. Por “Bekim Fehmiu” për vepër jetësore nuk u nda as më 1 qershor – në ditëlindjen e aktorit dhe as më 15 qershor që shënon përvjetorin e vdekjes së tij. Laureat i këtij çmimi për vitin 2016 ishte aktori Bislim Muçaj.

Samir Hoxha, këshilltar i ministrit të Kulturës, Rinisë e Sportit, Kujtim Gashi, ka konfirmuar se sivjet ka kandidatë për çmimin “Bekim Fehmiu”.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 86
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 76
  Vdekja e Jezusit është ndër ngjarjet më të përfolura ndonjëherë, si dhe një ndër faktet historike më fascinuese. Madje edhe kritikët më të mëdhenj e pohojnë se vdekja e Jezusit në duart e ushtarëve romakë është një fakt i padiskutueshëm historik. Por pse u dënua Jezusi nga Nazareti me vdekje?…
  Tags: të, dhe, për
 • 75
  Vendi i vogël i Ballkanit padrejtësisht nënvlerësohet. Ai ka natyrë grandioze, njerëz mikpritës dhe kulturë mahnitëse. [Ky shkrim u botua në numrin më të ri të revistës zvicerane «Weltwoche»]. Së fundi, në një ndejë, ia nisa muhabetit me një të panjohur. Kur i tregova se kam qenë për pushime në…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 72
  Fiton çmimin shkencor për “Shqipëria e rigjetur”, profesoresha italiane shprehet se është befasuar që në 1300-n Shqipëria ishte një shtet i madh në Adriatik. Studiuesja e njohur italiane, Lucia Nadin, ka qenë e entuziazmuar ditën e djeshme, pasi u shpall fituesja e çmimit shkencor për Gjergj Kastriotin – Skënderbeun dhe…
  Tags: të, në, që, për, dhe
 • 71
  Filmi “Touch Me Not” (Mos më prek) e regjisores rumune Adina Pintilie, që flet për një grua e cila përballet me çështje të intimitetit dhe mëson se si të ndihet rehat me trupin e saj, e ka marrë “Ariun e artë” të edicionit të sivjetmë të festivalit “Berlinale”. Ndërsa Wes…
  Tags: të, në, ka, për, që
Comments