Kulturë

Hapet ekspozita “Flakadanët e lirisë”

Në ditën e parë të Epopesë së UÇK-së është hapur ekspozita “Flakadanët e lirisë” e autorit Besart Gashi, e cila paraqet portrete të dëshmorëve të gdhendura në dru.

Autori Besart Gashi, tha se e veçanta e kësaj ekspozite është se do të punojë portretin e komandantit legjendar të UÇK-së, Adem Jashari, përgjatë tri ditëve të shënimit të “Epopesë së UÇK-së” dhe kjo vepër do të mbetet pjesë e Muzeut Kombëtar.

Ai tregoi se në këtë ekspozitë ka punuar rreth 4 muaj dhe se të gjitha punimet janë të bëra me daltë në dru.

“Sot, për nder të 22-vjetorit të rënies së familjes Jashari, hapa një ekspozitë me motive kombëtare në Muzeun Kombëtar. Jam i lumtur që pata mundësinë të bëjë një ekspozitë të tillë, që t’i paraqesë figurat më emblematike të kombit shqiptar. E veçanta e saj është kjo pikturë mbrapa meje që do të punohet tri ditë si shenjë simbolike që ka zgjatur tri ditë beteja e Jasharajve. Ajo do të punohet deri më 7 mars dhe do të jetë në Muzeun Kombëtar të Kosovës. Të gjitha janë të punuara me daltë në dru, kjo do kohë, përkushtim dhe mund. Kam punuar katër muaj për këtë ekspozitë”, tha ai.

Gashi tha se me komandantin legjendar Adem Jashari në Prekaz nis lufta për lirinë e Kosovës, e kjo është arsyeja se pse ai ka vendosur ta punojë portretin e tij.

“Adem Jashari është nderi i kombit shqiptar. Mos të kishte qenë Adem Jashari ne sot nuk do të ishim të lirë. Aty ishte pikënisja e lirisë së Kosovës, aty është gurthemeli i lirisë së Kosovës dhe për atë arsye edhe e punoj”, tha Gashi.

Ekspozita do të jetë e hapur deri me 7 mars, kur edhe përfundon manifestimi i Epopesë së lavdishme të UÇK-së. /KosovaPress/

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  Alban Muja përfaqëson Kosovën në Bienalen e VeneciasPas propozimit të komisioneres së Pavijonit të Kosovës në Bienalen e Venedikut, Arta Agani, njëherësh drejtoreshë e Galerisë Kombëtare të Kosovës, ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka marrë vendim që artisti Alban Muja të prezantojë Kosovën në edicionin e 58-të të Ekspozitës Ndërkombëtare të Artit në Bienalen…
  Tags: të, në
 • 100
  Filigrani, në shërbim të turizmit dhe ruajtjes së zejeve të moçmeNë kuadër të shënimit të Ditës Botërore të Turizmit, Drejtoria e Turizmit dhe e Zhvillimit Ekonomik të enjten ka bërë hapjen e punëtorisë së filigranit, duke e konsideruar atë artizanat të vlefshëm të qytetit. Përmes kësaj punëtorie, gjeneratat e reja do ta kenë mundësinë që të trajnohen dhe të mësojnë…
  Tags: të, në
 • 100
  “Shkrepëtima” e Petrit Halilajt edhe në TorinoPerformanca unike e artistit kosovar, e cila për herë të parë u prezantua në Runik në muajin korrik, vazhdon rrugëtimin si ekspozitë në Torino të Italisë. “Shkrepëtima” do të shpaloset në “Fondazione Merz”, prej datës 29 të muajit tetor dhe do të qëndrojë e hapur deri më 3 shkurt të…
  Tags: të, në
 • 100
  Kongresi i Manastirit në një ekspozitëNë kuadër të 110-vjetorit të Kongresit të Manastirit, në datën 14 nëntor 2018, ora 10:00, Muzeu Historik Kombëtar çel për publikun ekspozitën me titull “Kongresi i Manastirit – Rruga drejt bashkimit kombëtar”. Ekspozita paraqet rrugëtimin e përpjekjeve të rilindasve për hartimin e alfabetit të gjuhës shqipe në shek. XIX dhe…
  Tags: të, në
 • 100
  Përvjetori i botimit të “Alfabetares së gjuhës shqipe”Më 27 shkurt të vitit 1897 u botua në Stamboll “Alfabetarja e gjuhës shqipe”, e cila u botua me nismën e atdhetarëve Sami Frashërit, Jani Vretos e Pashko Vasës. Ishte një nga veprimtaritë më të rëndësishme të patriotëve shqiptarë të Stambollit, të cilët më 12 tetor 1879 themeluan “Shoqërinë e…
  Tags: të, në
Comments