LAJMET E FUNDIT

Hasani i Rinisë Europiane do sa më shumë bashkëmoshatarë në lista zgjedhore

Zyra e Rinisë Evropiane të Kosovës ka kërkuar përsëri nga liderët e partive politike që në listat e kandidatëve për zgjedhje parlamentare që do të mbahen në qershor të ketë sa ma shumë kandidatë të rijnë në moshë përkatësisht nën moshën 28 vjeçare.

Kryetari i Rinisë, Avdullah Hasani ka kërkuar që rinjtë të jenë pjesëmarrës në listat zgjedhore për zgjedhjet parlamentare që po afrohen, ai tha se “për ne të rinjtë ka shumë rrugë në të cilat mund të dëgjohet zëri jonë, por përfaqësimi në parlament dhe jeta parlamentare nga ana e deputetëve të rijnë në moshë që do të mund të zgjidhen do të krijonte një rast të shkëlqyer për të qenë pjesëmarrës i drejtpërdrejtë i jetës demokratike dhe vënies së themeleve të fuqishme në procesin e shtet ndërtimit, të cilin Kosova po mundohet ta zhvillojmë përkushtim”, ka deklaruar Hasani.

Ai po ashtu ka kërkuar nga liderët e subjekteve politike të largohen nga politikat diskriminuese për të rinjtë dhe favorizuese për të moshuarit, ndërsa përsëriti kërkesën e tij që të rinjtë të përfshihen në listat zgjedhore të partive politike në mënyrë që të jenë kandidat për tu zgjedhur në Kuvendin e Kosovës e më pastaj edhe përfaqësues të denjë të sektorit të rinisë theksoi Hasani.

Hasani shtoi se kjo formë e do ti hapte rrugë frymëzimit të demokracisë te të rinjtë. Këto komente ai i bëri gjatë dy takimeve të zhvilluara me të rinjtë e kryeqytetit.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  Qeveria e Kosovës ka autorizuar kompaninë amerikane “Patton Boggs” që të përfaqësojë Kosovën në kontestin me kompaninë “AXOS” në Tribunalin Ndërkombëtar të Arbitrazhit. Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, në mbledhjen e sotme të Qeverisë tha se Kosova nuk duhet të lejojë të marrë goditje të madhe financiare sa i përket…
  Tags: të, në
 • 93
  Në landin gjerman Baden Württemberg për herë të parë organizohet një pritje në nivel qeveritar për shtetasit e rinj gjermanë. Të premten, ministri i brendshën Thomas Strobl do të presë 300 të huaj të cilët rishtas kanë marrë nënshtetësinë gjermane, shkruan badischezeitung.de. Me këtë veprim, qeveria dëshiron të vë në…
  Tags: të, në
 • 90
  Në Jahorinë të Bosnjës dhe Hercegovinës, nën organizimin e SEESAC po mbahet takimi i 7-të i Komisioneve për kontrollin e armëve të vogla dhe të lehta. Delegacioni i Ministrisë së Punëve të Brendshme i Kosovës potencoi se më qëllim të krijimit të një ambienti të sigurt për të gjithë qytetarët…
  Tags: të, në
 • 87
  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Ramën, njofton kumtesa presidenciale, transmeton Koha.net. Pas vizitës së suksesshme të Zëvendës-ndihmës Sekretares së Mbrojtjes së SHBA-së, Laura Cooper, si dhe Ministrit të Shtetit për Forca të Armatosura të Britanisë së Madhe, Mark…
  Tags: të, në
 • 87
  Prishtinë, 1 qershor – Në ambientet e Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK), kryesuesi Nehat Idrizi i shoqëruar nga disa anëtarë të Këshillit, priti sot një delegacion të nivelit të lartë të Këshillit të Lartë të Drejtësisë së Shqipërisë (KLD), kryesuar nga presidenti i Rrjetit Ballkanik dhe Euro-Mesdhetar i Këshillave Gjyqësorë…
  Tags: të, në
Comments