Kulturë

Kërkohet ndihmë financiare për PriFest

Shoqata e Producentëve të Kosovës u ka bërë thirrje institucioneve vendore që të mbështesin financiarisht festivalin e filmit PriFest dhe platformën e industrisë filmike të saj PriFORUM.

Kërkesa për ndihmë financiare niset nga fakti se PriFest është një ndër institucionet më të rëndësishme të kulturës, dhe jo vetëm filmike në Kosovë, që kontribuon në ngritjen kulturore e kinematografike të audiencës, por edhe në zhvillimin dhe ngritjen e industrisë filmike vendore, thuhet në komunikatën për media.

“Siç na kanë informuar nga PriFest, ata sivjet do të organizojnë edhe promovimin e shtëpive filmike të Kosovës, mundësive të tyre teknike për xhirim dhe post-produksion si dhe promovimin e lokacioneve për xhirim në Kosovë për projektet e huaja filmike. Të gjitha këto na bëjnë që ne producentët filmik të Kosovës, të kërkojmë që brenda mundësive të mbështetni këtë festival dhe institucion të kinematografisë, në të mirë të zhvillimit të industrisë së filmit të Kosovës”, përfundon komunikata.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 99
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 95
  Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, gjatë vizitës së tij zyrtare në Zagreb, është pritur sot nga ministri i Shëndetësisë së Kroacisë, Milan Kujundzic, njofton kumtesa ministrore, transmeton Koha.net. Ismaili dhe Kujundzic diskutuan për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën e shëndetësisë, në veçanti rreth ndihmës që ky shtet…
  Tags: të, në, për, dhe
 • 94
  Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, do të vizitojnë vendet e Ballkanit, përfshirë edhe Kosovën. Vizita në Kosovë e zyrtarëve evropianë, e paraparë më 28 shkurt, bëhet në kuadër të një turneu të…
  Tags: të, në, për, dhe
 • 93
  Në duart e Nënës Tereze kam përjetuar dhe shprehur bashkëpunimin mes Zotit dhe njeriut”. Don Lush GJERGJI Kaluan- të mos them, “fluturuan” dymbëdhjetë vite nga kalimi në amshim i Mikut, Vëllait, Krijuesit, Skulptorit, Artistit të mirënjohur dhe të dashur, prof. AsimLokaj. Kujtimi për të, zgjon në mua shumë ndjenja, përjetime,…
  Tags: dhe, të, në
 • 93
  Operatorët e telekomunikacionit në Shqipëri e Kosovë nuk i rezistojnë presionit të BE-së për mosnënshkrimin e marrëveshjes për uljen, deri në heqjen e plotë, të tarifave të roaming në vendet e Ballkanit Perëndimor. Me nismën e BE-së, kjo rezistencë duket se është thyer dhe, së shpejti, qytetarët e Ballkanit Perëndimor…
  Tags: të, në, për, dhe
Comments