Kulturë

Kritika spanjolle e cilëson Ermonela Jahon si një prej sopranove më të mira të kohës

E veshur me fustan të kuq, sopranoja shqiptare me famë botërore është ngjitur në skenën e “Tatro Real de Madrid” bashkë me maestron Placido Domingo, në një version koncertal të operës “Thais”.

Të shoqëruar me orkestër dhe kor, duke u bërë kështu 160 artistë në skenë, kjo dyshe ka mahnitur publikun spanjoll ku me duartrokitje e brohoritje kanë përcjellë koncertin e tyre, shkruan sot “Koha Ditore”.

Media të ndryshme spanjolle kanë shkruar për këtë ngjarje, duke e vlerësuar si “performancë të shkëlqyeshme”, “triumf”, “koncert emocional”, derisa Jaho është cilësuar si një prej sopranove më të mira të kohës.

Domingo bashkë me Jahon u bënë pjesë e festivalit “Festival Castel Peralada”- i cili këtë vit mban edicionin e 32-të. Festivali nisi maratonën koncertale me datën 5 të muajit korrik, derisa do të përfundojë me datën 17 gusht.

Mbrëmja koncertale me Jahon zuri vend në skenën e “Teatro Real de Madrid”, e cila është një prej shtëpive më të mëdha operistike në Madrid të Spanjës. I themeluar në vitin 1818 dhe inauguruar në vitin 1850, teatri ka kapacitet prej 1 mijë e 746 ulësesh. Ndryshe njihet edhe si një prej teatrove më të mëdha dhe më të mira në Evropë, derisa programi i tij është i mbushur me produksione të ndryshme që përfshijnë figura të njohura ndërkombëtare.

Ata sollën në version të koncertit operën e njohur “Thais”, e cila në origjinal zë vend në Egjiptin e sunduar nga Perandoria Romake. Murgu Athanël (Domingo) mëton ta kthejë prostitutën Thais (Jahon) në një të krishterë të devotshme, por më pastaj zbulon obsesionin e tij ndaj saj. Dhe derisa zemra e pastër e saj del në pah, po ashtu shtjellohet edhe pandershmëria religjioze e murgut.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 92
  Politizimi i bordeve të ndërmarrjeve publike, po shihet si një prej faktorëve që po i çon këto ndërmarrje drejt procesit të falimentimit. Përfaqësues të shoqërisë civile të cilët kanë realizuar hulumtime për emërimet në këto pozita, thonë se një dukuri e tillë i ka përcjellë të gjitha qeveritë e deritashme…
  Tags: të, në
 • 91
  Partitë opozitare në Kosovë insistojnë që presidenti Hashim Thaçi të mos jetë në krye të procesit të dialogut me Serbinë, tani kur po afrohet edhe faza finale e tij. Sipas opozitës, Kuvendi është organi më i lartë, i cili duhet të vendosë për këtë çështje. Vetëm pasi që Thaçi të…
  Tags: të, në
 • 90
  Në kuadër të programit special të edicionit të 9-të të Festivalit të filmit të animuar Anibar, ju sjellim prezantimin e regjisores Luce Grosejan nga Franca, e cila do të prezantojë lidhur me temën “Vizioni i femrës për seksin në animacion”. Kinemaja, interneti, gjegjësisht bota në të cilën jetojmë, ka mbuluar…
  Tags: në, të
 • 88
  Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK), Nehat Idrizi në kuadër të një vizite studimore të gjyqësorëve të shteteve të ballkanit perëndimor, po qëndron në Këshillin e Lartë të Gjyqësorit të Portugalisë në përkrahje për reformat gjyqësore në shtetet e Ballkanit Perëndimor, njofton kumtesa, transmeton Koha.net. Vizita ka për synim…
  Tags: të, në
 • 87
  Aurora dhe Beni janë një çift relativisht i ri që ka nisur ta ndërtojë jetën familjare. Të ardhurat u kanë mundësuar të marrin një kredi për të pasur një banesë në Prishtinë. Ata bëjnë jetë mesatare së bashku me vajzën e tyre Fionen. Jeta e tyre duket të jetë tejet…
  Tags: të, në, një
Comments