Kulturë

Kultura Japoneze para publikut kosovar

Sot në ambientet e Muzeut të Kosovës, zhvillohet “KUMIHIMO WORKSHOP”!

Hoko Tokoro do të prezantojë teknikën tradicionale Japoneze të quajtur Kumihimo, për krijimin e gërshetave me ngjyra nga fijet e mëndafshit.

“Ne kemi qenë edhe vitin e kaluar në Prishtinë. Ideja është që ne të prezantojë kulturën japoneze me bazë bimore. Ne këtë vit kemi zgjedhur që të prezantojmë Kumihimo”, tha ajo sot në emisionin e mëngjesit “Mirëmëngjesi Kosovë”, në Radio Televizionin e Kosovës (RTK).

Sipasa Kumihimo në Japoni, është trashëguar brez pas brezi për 1500 vjet. “Kjo kërkon një teknik e veçantë dhe është përdorur nga një shtresë e lartë japoneze”, tha ajo.

Ndryshe samurajët dikur përdornin Kumihimon për krijimin e brezit për të vendosur armët e tyre, dhe gjithashtu rripin e Kimonos i cili ishte i thurur nga një kordon sipas mënyrës së artit Kumihimo.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 78
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 59
  Fiton çmimin shkencor për “Shqipëria e rigjetur”, profesoresha italiane shprehet se është befasuar që në 1300-n Shqipëria ishte një shtet i madh në Adriatik. Studiuesja e njohur italiane, Lucia Nadin, ka qenë e entuziazmuar ditën e djeshme, pasi u shpall fituesja e çmimit shkencor për Gjergj Kastriotin – Skënderbeun dhe…
  Tags: të, në, që, për, dhe
 • 56
  Krishtlindja është si një festë e shenjtë fetare dhe një fenomen global kulturor dhe komercial. Për dy mijëvjeçarë, njerëzit në mbarë botën e kanë vëzhguar atë me tradita dhe praktika të cilat janë të natyrës fetare dhe sekulare. Të krishterët festojnë Ditën e Krishtlindjeve si përvjetorin e lindjes së Jezusit…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 55
  Diplomati i karrierës, eksperti i Kosovës, Ballkanit edhe marrëdhënieve ndërkombëtare, Shaban Murati botoi librin “Kalvari diplomatik i shtetit të Kosovës”, gjatë një ceremonie të enjten në Tiranë. Në këtë libër, siç raporton ATSH, përfshihen analiza të mirëfillta diplomatike për Kosovën, të cilat janë shkruar gjatë 10 viteve, që nga krijimi…
  Tags: të, në, dhe, kosovës, për, një
 • 55
  Arta Ramadani ka ardhur në moshën e adoleshencës në Gjermani. Sot ajo punon prej dhjetë vjetësh si redaktore në ZDF. Sivjet ajo pati debutimin e saj si autore me romanin "Rrugëtimi drejt puthjes së parë". Arta Ramadani ka ardhur në moshën e adoleshencës në Gjermani, për të shpëtuar nga lufta…
  Tags: të, në, dhe, një, për, është, nga, edhe
Comments