LAJMET E FUNDIT

Ministrja e Integrimit thërret për miratim të demarkacionit – “mos i mbani të izoluar qytetarët”

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, iu ka bërë thirrje deputetëve të Kosovës që ta ratifikojnë marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi dhe t’i gëzojnë qytetarët që kanë mbetur të izoluar.

Më 15 janar, Kuvendi i Kosovës kthehet në punë pas pushimit dimëror. Të hënën, Komisioni parlamentar për Punë të Jashtme do të diskutojë për marrëveshjen për shënjimin e kufirit ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, dhe do të vendosë për procedim të mëtutjeshëm në seancën e radhës.

Ministrja Hoxha, në një intervistë për Ekonomia Online, ka shfaqur shpresën se marrëveshja do ta marrë mbështetjen e deputetëve dhe demarkacioni të kalojë në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

“Tanimë është bërë një kohë mjaft e gjatë prej vendimit të fundit kur Kosovës iu dha rasti me përmbushjen e dy kushteve të mbetura të gëzojë procesin e lëvizjes së lirë, procesin e liberalizimit të vizave. Por fatkeqësisht u tejzgjat. Marrëveshja për shënimin e kufirit me Malin e Zi është ende e paratifikuar në Kuvend”.

“Dëshiroj të shfrytëzoj rastin të bëjë thirrje te anëtarët e Kuvendit, deputetët, që të kalojnë këtë marrëveshje dhe me të vërtetë t’i gëzojnë qytetarët dhe viti 2018 të jetë një vit kur qytetarët tanë do të lëvizin lirshëm dhe nuk do të jenë qytetarët e vetëm të cilët mbesin të izoluar”.

“Ta ndalim këtë fatkeqësi dhe t’ua japim lirinë e lëvizjes qytetarëve tanë”, shprehet Hoxha.

Në këtë intervistë, Hoxha ka përsëritur synimin që gjatë këtij viti, Kosova të aplikojë për statusin kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

“Në çdo prononcim që kanë bërë zyrtarët e lartë të BE-së, në diskutimet e tyre qoftë publike apo qoftë publikimet e tyre të shkruara, tregojnë se rajoni, pra Ballkani Perëndimor, ka një të ardhme, perspektivë të qartë për vitin 2018, pra është një dritare. Dhe e kam thënë edhe në paraqitjet e mia të kaluara që ne si Kosovë duhet ta shfrytëzojmë vitin 2018 që ta arrijmë sa më tepër të integrojmë dhe të arrijmë të kyçemi në proceset që po fillojnë për rajonin”.

“Është më rëndësi që ne ta kryejmë punën tonë, pra ne t’i përmbushim obligimet tona. Dhe nuk është rastësisht që po e përmendim që në fund të vitit 2018, do aplikojmë për statusin e vendit kandidat, sepse duam ta bëjmë të qartë që Kosova të jetë pjesë e procesit integrues përbërëse e integrimit të Ballkanit Perëndimor”.

Sipas ministres kosovare, nuk mund të ketë integrim apo zgjerim, nëse edhe Kosova nuk është pjesë e këtyre planeve për zgjerimin e mëtutjeshëm./EO

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 97
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 96
  Festimet e sotme në Kosovë me rastin e 10 vjetorit të pavarësisë, në mënyrë të pashmangshme na sjellin në mend përpjekjet e mëdha që çuan deri te kjo ngjarje. Në këto përpjekje, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë perëndimorë luajtën një rol vendimtar. Më 24 mars 1999, aleanca ushtarake…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 93
  Ka filluar kremtimi i Javëve të Frankofonisë në Kosovë, aktivitet ky që kremtohet çdo vit në muajin mars, në më shumë se 70 vende të botë. Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës si koordinatore vendore e Frankofonisë në Kosovë, së bashku me përfaqësitë diplomatikë të Francës, Belgjikës, Luksemburgut, Zvicrës…
  Tags: të, në, dhe, që
 • 92
  Partia Ekologjike e Kosovës shpreh shqetësimin e thellë për gjendjen e ndotjes enorme në Kosovë, e në veçanti në Prishtinë dhe rrethinën e saj. Sipas kësaj partie, me muaj të tërë, Prishtinën dhe rrethinën e saj e ka kapluar një ndotje e paparaparë. “Për kundër shumë reagimeve tona, të OJQ-ve…
  Tags: të, në, për, dhe, që
 • 92
  Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, gjatë vizitës së tij zyrtare në Zagreb, është pritur sot nga ministri i Shëndetësisë së Kroacisë, Milan Kujundzic, njofton kumtesa ministrore, transmeton Koha.net. Ismaili dhe Kujundzic diskutuan për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën e shëndetësisë, në veçanti rreth ndihmës që ky shtet…
  Tags: të, në, për, dhe
Comments