Kulturë

Mjeshtri Hoti dëshmon potencialin e instrumenteve tradicionale

“Okarina: Tingulli i lashtë në kontekstin modern”, ka qenë titulli i prezantimit që ka mbajtur të enjten Shaqir Hoti, i cili për kontributin e tij në promovimin e instrumenteve muzikore, prej muajit të kaluar edhe zyrtarisht mban titullin “Mjeshtër i Merituar”.

Veprimtaria e tij tashmë është e njohur gjerësisht por, pos kësaj, ajo dëshmon edhe potencialin e rikthimit të instrumenteve tradicionale përderisa në vete jep shembullin e ngërthen thirrjen për ruajtjen e trashëgimisë shpirtërore, shkruan sot “Koha Ditore”.

Hoti në këtë prezantim në kuadër të festivalit ndërkombëtar të muzikës “DAM” është kthyer prapa në kohë tek ka shpalosur krejt rrugëtimin e tij në reprodukimin e instrumenteve, e veçmas okarinës, instrumentit nja tetëmijëvjeçar, më i vjetri i gjetur deri më tash në Kosovë.

U gjet më 1972 në Runik të Skenderajt dhe tash e dy dekada gjendet në Beograd bashkë me 1 244 artefakte që janë marrë nga Muzeu Kombëtar i Kosovës. Kur Hoti (83) e reprodukoi këtë instrument, qe një lloj misioni më vete, por tashmë krejt puna e tij është e tillë.

Ajo që i ka mbetur peng sot e kësaj dite në lidhje me këtë instrument është se origjinalin s’e ka pasur kurrë në dorë. E kishte tentuar këtë në vitet ’90, por s’ia doli sherri i procedurave.

Për punën e Hotit dhe zanafillën e okarinës kanë folur edhe muzikologia Rreze Kryeziu-Breznica dhe Brikena Hoxha nga instituti i pavarur kërkimor, “Iniciativa kosovare për stabilitet” (IKS).

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 91
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 83
  Bashkëshorti i Carol Rosenstein’s, Irvin, u diagnostikua me sëmundjen e Parkinsonit në vitin 2006.  Tre vite më vonë ai u diagnostikua edhe me dementia. Duke qenë se sëmundja përparonte, Irvini kishte luhatje të vazhdueshme të humorit dhe  gjendjes së tij të përgjithshme . Mjekimet bënin që ai të kishte haluçinacione.…
  Tags: të, që, dhe, në, më
 • 82
  Filmi “Touch Me Not” (Mos më prek) e regjisores rumune Adina Pintilie, që flet për një grua e cila përballet me çështje të intimitetit dhe mëson se si të ndihet rehat me trupin e saj, e ka marrë “Ariun e artë” të edicionit të sivjetmë të festivalit “Berlinale”. Ndërsa Wes…
  Tags: të, në, ka, për, që
 • 82
  Fiton çmimin shkencor për “Shqipëria e rigjetur”, profesoresha italiane shprehet se është befasuar që në 1300-n Shqipëria ishte një shtet i madh në Adriatik. Studiuesja e njohur italiane, Lucia Nadin, ka qenë e entuziazmuar ditën e djeshme, pasi u shpall fituesja e çmimit shkencor për Gjergj Kastriotin – Skënderbeun dhe…
  Tags: të, në, që, për, dhe
 • 81
  Vdekja e Jezusit është ndër ngjarjet më të përfolura ndonjëherë, si dhe një ndër faktet historike më fascinuese. Madje edhe kritikët më të mëdhenj e pohojnë se vdekja e Jezusit në duart e ushtarëve romakë është një fakt i padiskutueshëm historik. Por pse u dënua Jezusi nga Nazareti me vdekje?…
  Tags: të, dhe, për
Comments