Kulturë

Monumenti i Pavarësisë bëhet me bazament pas 12 vjetësh

Rrethojat me rrjetë të hollë ende e mbajnë të pazbuluar pamjen e re të Monumentit të Pavarësisë, NEWBORN. Nga e hëna, të shtatë shkronjat e tij janë lartësuar për disa centimetra mbi bazamentin ngjyrë hiri.

Në vendin e njëjtë ku ka qëndruar për dymbëdhjetë vjet, obelisku me themelin e ri ngjyrë hiri është theksuar si monument brenda platesë ekzistuese.

Lajmin e ka bërë të ditur pasditen e së hënës vetë ideatori i NEWBORNIT, Fisnik Ismaili.

“NEWBORN po bëhet me bazament”, ka shkruar Ismaili në llogarinë e tij në “Facebook” teksa ka vënë disa fotografi ku kompania punëkryese përmes kranit ka vendosur të shtatë shkronjat e obeliskut.

Punimet për një bazament të përhershëm të Monumentit të Pavarësisë kanë rinisur vetëm në fund të majit. Ato ishin ndërprerë me vendim të Inspektoratit të Trashëgimisë Kulturore. © KOHA.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 96
  95 vjet nga vrasja e Luigj GurakuqitLuigj Gurakuqi ishte veprimtar i çështjes kombëtare, hartues dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, poet, arsimtar, tekstolog, gjuhëtar, diplomat, deputet dhe Hero i Popullit shqiptar. Ai shkroi deklaratën e Pavarësisë së Shqipërisë. Dora e tij shkroi alfabetin e miratuar nga Kongresi i Manastirit. Është një nga personalitetet më…
  Tags: të, në
 • 96
  Me “besa-besë” para 121 vitesh filloi punimet Lidhja e PejësNë fund të shekullit 19-të tokat e banuara me shqiptarë u vunë përsëri në rrezik kur fqinjët ballkanikë të shqiptarëve filluan aktivisht të ndeshen për të marrë pjesë nga territori i Maqedonisë, kontest që do të shpinte drejt Luftërave Ballkanike. Territori i Kontestueshëm përfshinte edhe katër vilajetet shqiptare. Patriotët shqiptar…
  Tags: të, në
 • 94
  Lufta kundër piraterisë mbetet sfidë për institucionetMbi 10 milionë euro është vlera e mallrave që Dogana e Kosovës ka konfiskuar vetëm sa i përket shkeljes së të drejtës së autorit që nga viti 2010. Të dhënat e shpalosura nga ky institucion shpërfaqin se riprodhimi i markave të njohura botërore në mënyrë pirate është goxha i pranishëm…
  Tags: të, në, ka, për
 • 94
  Filarmonia e Kosovës akordohet për Vengerovin, biletat shpërndahen për katër orëBrenda katër orëve Filarmonia e Kosovës s’ka pasur më bileta për koncertin e së dielës. Kaq janë dashur që të mërkurën të shpërndahen 350 biletat pa pagesë, aq sa ky institucion kishte vënë në dispozicion. Gjatë kohës kur ata synonin ta siguronin ndonjë, anëtaret e orkestrës kanë qenë në prova…
  Tags: të, në, për, ka
 • 94
  Në Washington SHBA-ja lanson lëvizjen botërore për lirinë fetare - vendos sanksione!Nga: Driton Krasniqi Mund të ngjajë që një pjesë e konsiderueshme e njerëzve edhe mund të mos jenë në dijeni se liria fetare shtrihet mu në zemër të demokracisë amerikane. Amendamenti i parë i Kushtetutës së SHBA-së përcakton orientimin shtetëror se Kongresi nuk do të themelojë asnjë religjion dhe nuk…
  Tags: të, në, për
Comments