Kulturë

Ndërtesa e ish-burgut të Prishtinës pritet të shndërrohet në muze

Nga sot edhe zyrtarisht nis projekti i shndërrimit të ndërtesës së ish-burgut të Prishtinës në muze, bën të ditur MKRS-ja përmes faqes së saj në Facebook.

Si hap të parë, ministrja Vlora Dumoshi nënshkroi vendimin për formimin e grupit punues që do të hartojë Konceptin për Projektin e Ndërtesës së ish-burgut të Prishtinës me destinim muze, të cilin koncept do t’ia paraqesë Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

Tutje bëhet e ditur se grupi punues me vendim të ministres do të ketë këtë përbërje:

Vjollca Aliu, drejtoreshë e Departamentit të Trashëgimisë në rolin e kryesueses;

Ndërkaq në rolin e anëtarëve:

Profesor Luan Mulliqi, anëtar korrespodent i Akademisë;

Bislim Zogaj, drejtor i AMKMK-së;

Xhavit Loshaj, këshilltar i Ministrit të Drejtësisë;

Hydajet Hyseni, Kryetar i Shoqatës së Burgosurve Politik të Kosovës;

Meriman Braha, Drejtor Ekzekutiv i Shoqatës së të Burgosurve Politik të Kosovës;

Fikrije Berisha, zyrtare e Agjencisë së Arkivave të Kosovës dhe

Dr. Hagji Ademi, Instituti i Historisë dhe

Ajshe Kamberi, MPB.

“Ky vendim shënon hapin e parë konkret drejt shndërrimit të objektit të ish-burgut të Prishtinës në muze dhe është një akt i ndërmarrë nga ministrja Dumoshi konform programit të Qeverisë Hoti. Ndërtesa në të ardhmen do të menaxhohet dhe administrohet nga MKRS-ja me funksionin muze”, thuhet në njoftim.

Dumoshi tha se ky vendim është marrë duke pasur në konsideratë ndjeshmërinë e çështjes, kompleksitetin e ndërtesës, duke përfshirë edhe aspektin shoqëror dhe historik.

“Shndërrimi i ndërtesës së ish Burgut të Prishtinës me destinim Muze shënon një hap të rëndësishëm për dokumentimin e së kaluarës tonë, krijimin e një hapësire të përshtatshme dhe të nevojshme për të institucionalizuar përjetimet e të burgosurve shqiptarë të Kosovës nën regjimin jugosllav e më pas atë serb. Muzeu i cili do të jetë si rezultat final nga vendimi i sotëm, do të shërbejë si një kujtesë e sakrificës që kanë bërë shqiptarët e Kosovës në rrugëtimin drejt lirisë dhe pavarësisë së shtetit tonë”, u shpreh Dumoshi. © KOHA. 

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 97
  95 vjet nga vrasja e Luigj GurakuqitLuigj Gurakuqi ishte veprimtar i çështjes kombëtare, hartues dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, poet, arsimtar, tekstolog, gjuhëtar, diplomat, deputet dhe Hero i Popullit shqiptar. Ai shkroi deklaratën e Pavarësisë së Shqipërisë. Dora e tij shkroi alfabetin e miratuar nga Kongresi i Manastirit. Është një nga personalitetet më…
  Tags: të, në
 • 92
  “Posterët e së kaluarës!” për një kapitull të “Jusuf Gërvallës”Kinemaja “Jusuf Gërvalla” në Pejë ka hapur të hënën virtualisht dyert e saj. Përmes turit virtual “Posterët e së kaluarës!” ofron një udhëtim nëpër historinë 65-vjeçare të kinemasë së parë dhe të vetme në Pejë. Këtë e bën nëpërmjet posterëve të filmave që ndezën projektorët në të kaluarën. Një kujtim…
  Tags: të, në
 • 92
  Ilire Vinca në Akademinë Evropiane të Filmit synon ta fuqizojë zërin e KosovësAktorja Ilire Vinca është anëtarja më e re e Kosovës me të drejtë vote në Akademinë Evropiane të Filmit e cila, ndër të tjera, ndan edhe një nga çmimet më të rëndësishme kinematografike, e që konsiderohet “Oscari” evropian. Përzgjedhja e saj si anëtare do të bëjë që edhe një zë…
  Tags: të, në
 • 91
  Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore synon rindërtimin e monumentit të djegur në PrizrenPërfaqësues të Ministrisë së Infrastrukturës e të Ambientit, ata të Komunës së Prizrenit e të Policisë së Kosovës janë bërë bashkë të mërkurën në një takim të thirrur nga Qendra Rajonale e Trashëgimisë Kulturore në Prizren. Është diskutuar për rastin e djegies së ndërtesës të stilit austriak në kuadër të…
  Tags: të, në
 • 89
  Masat kundër pandemisë pezullojnë edhe aktivitetet e muzeve dhe galerivePa u bërë dy muaj prej hapjes së muzeve dhe galerive, Qeveria ka marrë vendim për pezullim të serishëm të aktivitetit të këtyre institucioneve. Kthimi i kësaj mase është bërë shkaku i shpërndarjes enorme të koronavirusit. Qeveria të martën ka nxjerrë vendimin, përmes të cilit edhe muzetë e galeritë llogariten…
  Tags: të, në
Comments