LAJMET E FUNDIT

Në aksidentin ajror që ndodhi në Kubë ishin edhe disa pastorë

Një avion i linjës Boeing 737 me më shumë se 110 pasagjerë dhe ekuipazhi u rrëzua të premten pranë Aeroportit Ndërkombëtar Jose Marti në Havanë, Kuba, pak pas ngritjes. Aeroplani, Cubana Flight 972, ishte në rrugën e tij për në Holguin, Kubë, kur ajo u rrëzua rreth orës 12 të mëngjesit. Koha lokale.

Raportet e fundit deklarojnë se të paktën 100 njerëz në bord u vranë dhe tre vetë që mbijetuan përplasjes janë në gjendje kritike. Pasagjerët dhe ekuipazhi nuk janë identifikuar në mënyrë publike.

Drejtuesi i Kishës Nazaretase të Rajonit Mesoamerica, Carlos Saenz konfirmoi se kishte disa çifte pastoresh në mesin e pasagjerëve në bord. Çiftet po ktheheshin në shtëpi në kishat e Kubës Lindore, nga një shërbesë. Presidenti i kishës Nazaretase të Kubës, Leonel López raporton se nëntë çifte u konfirmuan të jenë mes atyre që humbën jetën.

López tha se shërbesa ishte një ngjarje 3-ditore, ku morën pjesë 125 çifte. Sipas López, shoferi i autobusit tha se çiftet e Distriktit Lindor të cilët ishin në fluturimin 972 ishin duke kënduar dhe duke u lutur në autobus në rrugën drejt aeroportit.

“Të gjithë kisha e familjes nazaretase të bashkohet në lutje në emër të vëllezërve dhe motrave tona”, tha Saenz.

López tha se disa fëmijë, adoleshentë dhe të rinj janë lënë jetimë pa prindërit e tyre.

Lutje kërkohet për të gjithë të prekurit nga kjo tragjedi.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 95
  Sulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në Prekaz, në zemrën dhe kokën e UÇK-së duke i bërë asaj një rrethim të hekurt. Ajo që do të ndodhë në fillimet e marsit të vitit 1998 do të jetë…
  Tags: të, dhe, në
 • 95
  Kuvendi i Kosovës ka hapur sot dyert për të pritur diasporën në një seancë pune. Përmes konferencës katërditore “Diaspora Flet”, Kuvendi në bashkëpunim Germin, mundëson që bashkatdhetarët nga vende të ndryshme të botës të debatojnë bashkë me deputetët në sallën plenare për çështje që lidhen me diasporën dhe të drejtat…
  Tags: të, në, dhe
 • 94
  Unë do të jem 71 këtë Krishtlindje, kështu që ka pasur shumë Krishtlindje, disa të mrekullueshme, disa të trishtuara dhe, si me shumicën e familjeve, disa katastrofike. Megjithatë, gjithmonë ka qenë një kohë e mrekullueshme për mua. Por Krishtlindja më e mirë ndonjëherë ishte ajo që festuam më 2 janar…
  Tags: të, dhe, në
 • 93
  Në MoMA – Muzeun e Artit Modern të New Yorkut, prej 15 korrik 2018 deri më 13 janar 2019 do të shfaqet ekspozita: Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980 (Drejt një Utopie Betoni: Arkitektura në Jugosllavi, 1948 – 1980). Arkitektja kosovare Patrisa Pruthi, studente e dalluar e “The…
  Tags: të, në, dhe
 • 92
  Tre studentë nga Kosova kanë arritur të bëhen pjesë e ekspozitës "Beyond Peace 2018 DMZ Art & Design" në Kore të Jugut duke përfaqësuar artin kosovar me punimet e tyre. Fazile Berisha, ka aplikuar me dy posterë të temës ekologjike të titulluar "Hazardous Field" dhe "Hazardous Planet", studenti Bajram Sylejmani,…
  Tags: të, dhe, në
Comments