Kulturë

NË FUND

Poezi nga: John Updike
Përktheu: Roland Gjoza


Një ditë shoh gishtat e këmbës
S’i kisha parë prej muajsh
Kishin marrë fund
Miqtë më të dashur për mua

Kur isha i vogël, i shihja një për një
I numëroja gjer te numri dhjetë
I vija në gojë për të dalluar
Të madhin nga i vogli. Dhe

I doja më shumë se sytë
Më shumë se bërryli, zemra, bajamet
Por me kalimin e viteve
Gishtat dhe unë u ndamë

Tani, plot gunga dhe të zbehtë, secili ngre akuzë;
I fsheh shpejt e shpejt në këpucë.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 81
  Shkrimtarët bashkohen në peticionin që përkrah libraritëLibraritë e mbyllura në Londër. Matt Haig, Malorie Blackman dhe Adam Kay janë në mesin e qindra shkrimtarëve që janë bërë bashkë në një iniciativë të përbashkët për të inkurajuar lexuesit që të blejnë libra nga librashitësit e tyre lokalë, pasi një bllokim i dytë në Angli i detyron dyqanet…
  Tags: të, në, për, dhe, një, kulturë
 • 78
  Artistja i shndërron mbeturinat në vepra arti për ambient të pastërKur bjeshkatarja Kim Kang-eun në rrëpirat e Malit Jiri, më i madhi park kombëtar në Korenë e Jugut, vuri re se ishin të mbushura me hedhurina, gjatë udhëtimit të saj dyditor më 2018, ajo mendoi se ishte koha për të përçuar thirrjen për të pasur më shumë kujdes për natyrën.…
  Tags: të, në, më, për, një, kulturë
 • 77
  “Peja Jazz”, si çlirim prej shablloneve për shpresë e shkrirje distanceOrganizata “Anibar” në fillimet e saj, para 11 vjetësh besonte se animacioni mund të shërbente si një katalizator për të nxitur aktivizmin në shoqëri. Së fundmi i ka hyrë një misioni të ri. Beson se muzika mund të jetë një mënyrë e mirë për të shkarkuar energjinë. Jazzin, stilin që…
  Tags: të, në, dhe, kulturë
 • 77
  Ramë Lahaj: “Për ty Atdhe” ia kisha borxh Tiranës e ShqipërisëKryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, priti në një takim tenorin e mirënjohur nga Kosova, Ramë Lahaj, i cili me rikompozimin e këngës “Për ty atdhe”, ka sjellë një dhuratë të çmuar për mbarë kombin shqiptar në këtë përvjetor të Pavarësisë së Shqipërisë. Ky 29 nëntor e ka gjetur…
  Tags: të, për, në, një, më, dhe, kulturë
 • 77
  Sanremo 2021 shtyhet për në prillSanremo, 23 nëntor – Pas shtyrjes nga shkurti në mars, Festivali i famshëm italian i këngës, Sanremo, mund të shtyhet përsëri për në fillim të prillit, shkruan faqja e internetit vanityfair.it. Arsyet, përveç urgjencës Covid-19, do të lidheshin gjithashtu me një dispozitë specifike të bashkisë së Sanremos, e cila do…
  Tags: të, në, për, kulturë
Comments