Kulturë

NË GJILAN MBILLEN DRUNJË NË PRAG TË 11 VJETORIT TË PAVARËSISË SË KOSOVËS

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot ka vizituar Komunën e Gjilanit, me ç’rast është takuar me kryetarin e komunës, Lutfi Haziri.

Në konferencë për media, Matoshi tha se gjatë këtij takimi kanë diskutuar për mënyrën dhe kohën e implementimit të projekteve tona të përbashkëta në fushën e mjedisit në Komunën e Gjilanit.

“Unë jam i lumtur që projektet tona të përbashkëta janë pjesë e buxhetit të Kosovës. Këtë vit do të fillojmë me një projekt prej 700 mijë euro për krijimin e zonave të gjelbra në Gjilan, do vazhdojmë me një buxhet tjetër prej 250 mijë euro për lumin Mirusha për ta përfunduar këtë projekt. Do fillojmë këtë vit rregullimin e shtratit të lumit në fshatin Dobërçan për të cilin MMPH ka ndarë 550 mijë euro. Po ashtu do të fillojmë këtë vit rregullimin dhe pastrimin e lumit Stanishorka në vlerë prej 100 mijë euro”, tha Matoshi.

Ndërsa kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri tha se vizita e ministrit Matoshi po bëhet në prag të festimeve të 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës.

“Ne sot kemi në vizitë ministrin Matoshi, dhe kjo vizitë i ka sjell dy të mira, e para është se ne nga ky moment fillojmë shënimin e 11 vjetorit të Pavarësisë dhe e dyta është mbështetja e madhe e ministrit Matoshi për komunën tonë. Ne aspirojmë ta bëjmë Gjilanin qytet ekologjik, qytet të gjelbër”, deklaroi Haziri.

Ministri Matoshi dhe kryetari Haziri po ashtu kanë të vizituar shkollën fillore “Abaz Ajeti”, ku mbjellën 11 drunjë dekorativ nga 11 nxënës 11 vjeçar, në nder të shënimit të Pavarësisë së Kosovës.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 98
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 94
  Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, gjatë vizitës së tij zyrtare në Zagreb, është pritur sot nga ministri i Shëndetësisë së Kroacisë, Milan Kujundzic, njofton kumtesa ministrore, transmeton Koha.net. Ismaili dhe Kujundzic diskutuan për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën e shëndetësisë, në veçanti rreth ndihmës që ky shtet…
  Tags: të, në, për, dhe
 • 93
  Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, do të vizitojnë vendet e Ballkanit, përfshirë edhe Kosovën. Vizita në Kosovë e zyrtarëve evropianë, e paraparë më 28 shkurt, bëhet në kuadër të një turneu të…
  Tags: të, në, për, dhe
 • 92
  Operatorët e telekomunikacionit në Shqipëri e Kosovë nuk i rezistojnë presionit të BE-së për mosnënshkrimin e marrëveshjes për uljen, deri në heqjen e plotë, të tarifave të roaming në vendet e Ballkanit Perëndimor. Me nismën e BE-së, kjo rezistencë duket se është thyer dhe, së shpejti, qytetarët e Ballkanit Perëndimor…
  Tags: të, në, për, dhe
 • 91
  Në duart e Nënës Tereze kam përjetuar dhe shprehur bashkëpunimin mes Zotit dhe njeriut”. Don Lush GJERGJI Kaluan- të mos them, “fluturuan” dymbëdhjetë vite nga kalimi në amshim i Mikut, Vëllait, Krijuesit, Skulptorit, Artistit të mirënjohur dhe të dashur, prof. AsimLokaj. Kujtimi për të, zgjon në mua shumë ndjenja, përjetime,…
  Tags: dhe, të, në
Comments