Kulturë

Nga 13-19 gusht në Pejë “Anibar 2018” shfaq 220 filma të animuar

Edicioni i nëntë i festivalit ndërkombëtar të filmit të animuar do të nisë më 13 gush dhe do të zgjasë deri më 19 të atij muaji në Pejë, njoftuan organizatorët e tij.

Bëhet e ditur se nga 1.095 filmave që kishin aplikuar këtë vit për këtë festival, janë përzgjedhur 220 sish dhe ata do të shfaqen në Kinemanë “Jusuf Gërvalla”, Teatrin “Istref Begolli”, Kinemanë “Liqeni” dhe Kinemanë “Kubat”.

Në garë për çmime, ndërkaq, janë 152 filma. Do të ndahen çmime për Filmin më të mirë ndërkombëtar, Filmin më të mirë të punuar nga studentët, Filmin më të mirë të prodhuar në Ballkan, Filmin më të mirë të metrazhit të gjatë dhe Videot muzikore të animuara.

Jashtë garës filmat do të shfaqen në dy kategori, Panorama dhe Programi për fëmijë e adoleshentë.

Krahas programeve garuese, festivali Anibar shfaq edhe programe speciale të kuruara për të komplementuar temën. Shpalosja e programeve speciale dhe tematikave të tyre do të bëhet së shpejti.

Festivali ndërkombëtar i filmave të animuar Anibar 2018’ mbahet nga 13-19 gusht 2018.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 96
  Në duart e Nënës Tereze kam përjetuar dhe shprehur bashkëpunimin mes Zotit dhe njeriut”. Don Lush GJERGJI Kaluan- të mos them, “fluturuan” dymbëdhjetë vite nga kalimi në amshim i Mikut, Vëllait, Krijuesit, Skulptorit, Artistit të mirënjohur dhe të dashur, prof. AsimLokaj. Kujtimi për të, zgjon në mua shumë ndjenja, përjetime,…
  Tags: dhe, të, në
 • 95
  Kuvendi i Kosovës ka hapur sot dyert për të pritur diasporën në një seancë pune. Përmes konferencës katërditore “Diaspora Flet”, Kuvendi në bashkëpunim Germin, mundëson që bashkatdhetarët nga vende të ndryshme të botës të debatojnë bashkë me deputetët në sallën plenare për çështje që lidhen me diasporën dhe të drejtat…
  Tags: të, në, dhe
 • 95
  Unë do të jem 71 këtë Krishtlindje, kështu që ka pasur shumë Krishtlindje, disa të mrekullueshme, disa të trishtuara dhe, si me shumicën e familjeve, disa katastrofike. Megjithatë, gjithmonë ka qenë një kohë e mrekullueshme për mua. Por Krishtlindja më e mirë ndonjëherë ishte ajo që festuam më 2 janar…
  Tags: të, dhe, në
 • 95
  Sulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në Prekaz, në zemrën dhe kokën e UÇK-së duke i bërë asaj një rrethim të hekurt. Ajo që do të ndodhë në fillimet e marsit të vitit 1998 do të jetë…
  Tags: të, dhe, në
 • 94
  Në MoMA – Muzeun e Artit Modern të New Yorkut, prej 15 korrik 2018 deri më 13 janar 2019 do të shfaqet ekspozita: Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980 (Drejt një Utopie Betoni: Arkitektura në Jugosllavi, 1948 – 1980). Arkitektja kosovare Patrisa Pruthi, studente e dalluar e “The…
  Tags: të, në, dhe
Comments