Kulturë

Nis sot në Prishtinë edicioni i 21-të i Panairit të Librit

Sot (5 qershor 2019) në mesditë nis edicioni i 21-të i Panairit të Librit “Prishtina 2019” me pjesëmarrjen e botuesve shqiptarë nga Kosova,  Shqipëria, Mali i Zi, Lugina e Preshevës, Maqedonia dhe nga Diaspora.

Ceremonia zyrtare e hapjes së këtij panairi do të mbahet në orën 12:00 në Pallatin e Rinisë në Prishtinës, aty edhe ky do të ekspozohen mijëra tituj të shtëpive botuese në kuadër të Panairit “Prishtina 2019”.

Gjatë ditëve sa do të zgjas panairi “Prishtina 2019” pritet të ekspozohet edhe mbi 1500 tituj të rinj nga shtëpisë të ndryshme botues.

Panairi organizohet nga Shoqata e Botuesve të Kosovës dhe mbahet deri më 9 të këtij muaji.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  “Pasardhësi” i Kadaresë, ndër romanet më të rëndësishëm të shekullit XXISerialet televize, janë zhanri i shekullit XXI, dëgjojmë herë pas here. Ato po e zëvendësojnë romanin si medium narrativ. Nëse kjo është e vërtetë, mund të na e tregojë e ardhmja. Është e vërtetë që televizioni tërheq gjithashtu njerëzit me magjinë e tij, duke u shpenzuar kohën e leximit. Por…
  Tags: nga, të, në
 • 100
  Nga 4-9 nëntor “Prishtina International Theater Festival”Edicioni i tretë i festivalit të vetëm ndërkombëtar të teatrove në Kosovë, tashmë ka hyrë në fazën finale të përgatitjeve. Nga data 4-9 nëntor 2019, në dy skenat e Teatrit AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, do të ngjiten shtatë trupa artistike në programin konkurrues, të cilat vijnë nga Kosova,…
  Tags: të, në, nga
 • 100
  Kosova në pritje të kthimit të Fondit Pensional nga SerbiaÇështja e kthimit të Fondit Pensional të Kosovës nga Serbia, mund të përfshihet në kuadër të bisedimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel. Shteti i Serbisë kishte ndalur kontributet e pensionistëve të Kosovës nga qershori i vitit 1999, pas përfundimit të luftës së fundit në Kosovë. Që nga atëherë, pensionistët…
  Tags: të, në, nga
 • 100
  Me Nikoletta Szőke dhe bendin e saj ka nisur edicioni i tretë i “Prishtina Jazz Week”Nikoletta Szőke është një nga jazz-këngëtaret më të njohura në Hungari. Në jetën e saj të përditshme është person i mbyllur, por posa del në skenë shpërfaq potencialin në muzikë. Kështu bëri edhe në koncertin e saj të parë në Prishtinë. Szőke e shoqëruar nga bendi i saj – Zsolt…
  Tags: të, në, nga
 • 99
  Me “besa-besë” para 121 vitesh filloi punimet Lidhja e PejësNë fund të shekullit 19-të tokat e banuara me shqiptarë u vunë përsëri në rrezik kur fqinjët ballkanikë të shqiptarëve filluan aktivisht të ndeshen për të marrë pjesë nga territori i Maqedonisë, kontest që do të shpinte drejt Luftërave Ballkanike. Territori i Kontestueshëm përfshinte edhe katër vilajetet shqiptare. Patriotët shqiptar…
  Tags: të, në
Comments