Kulturë

Orkestra sjell magjinë e Mulliqit, violinisti shkëlqen me Mendelssohnin

Një vepër e painterpretuar asnjëherë më parë, një tjetër e cila hyn në mesin e më të rëndësishmeve në repertorin e violinës dhe si përfundim pjesë nga suitat prej njërës nga kryeveprat e baletit, “Romeo e Xhulieta”, përthekuan programin e së martës mbrëma.

“Simfonia nr.1” e kompozitorit të njohur shqiptar Rexho Mulliqi është e para, të cilën ai e kishte shkruar gjatë kohës së studimeve. Si e tillë ajo ka vetëm një kohë. Por jo rastësisht u përzgjodh të luhet nga Orkestra e Filarmonisë së Kosovës. Këtë vit është 95-vjetori i lindjes së Mulliqit, i cili vdiq 36 vjet më parë.

Me interpretimin e kësaj vepre u kujtua kontributi i tij në muzikën shqipe. “Allegro”, koha e vetme e kësaj vepre, megjithëse duket e papërfunduar, nis me një tingull të qetë që në vete ngërthen elemente të muzikës së lehtë qytetare. Ndikimi i këtij stili dallohet edhe më shumë kur prezantohet tema që e përcjell më pas veprën. Përfundon me dramacitet. Pas këtij kulmimi tingullor publikut iu servua një vepër tjetër. Orkestrës iu bashkëngjit violinisti virtuoz belg, Marc Bouchkov. Ai solli veprën “Koncert për violinë në e-minor op.64” të Felix Mendelssohnit. E shkruar për violinë dhe orkestër cilësohet si një vepër lirike dhe e rrjedhshme e llojit të vet dhe një prej më të performuarave në repertorin e koncerteve për violinë

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 86
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 72
  Fiton çmimin shkencor për “Shqipëria e rigjetur”, profesoresha italiane shprehet se është befasuar që në 1300-n Shqipëria ishte një shtet i madh në Adriatik. Studiuesja e njohur italiane, Lucia Nadin, ka qenë e entuziazmuar ditën e djeshme, pasi u shpall fituesja e çmimit shkencor për Gjergj Kastriotin – Skënderbeun dhe…
  Tags: të, në, që, për, dhe
 • 71
  Krishtlindja është si një festë e shenjtë fetare dhe një fenomen global kulturor dhe komercial. Për dy mijëvjeçarë, njerëzit në mbarë botën e kanë vëzhguar atë me tradita dhe praktika të cilat janë të natyrës fetare dhe sekulare. Të krishterët festojnë Ditën e Krishtlindjeve si përvjetorin e lindjes së Jezusit…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 71
  Arta Ramadani ka ardhur në moshën e adoleshencës në Gjermani. Sot ajo punon prej dhjetë vjetësh si redaktore në ZDF. Sivjet ajo pati debutimin e saj si autore me romanin "Rrugëtimi drejt puthjes së parë". Arta Ramadani ka ardhur në moshën e adoleshencës në Gjermani, për të shpëtuar nga lufta…
  Tags: të, në, dhe, një, për, është, nga, më, si
 • 67
  Tifozët e Brazilit në Kupën e Botës fituan një fitore të madhe të premten pasi Brazili fitoi ndaj Kosta Rika 2-0, në Shën Petersburg. Neymar da Silva Santos Júnior, ndihmoi në çuarjen e skuadrës së tij në fitore, duke shënuar një gol në fund të ndeshjes. Për Neymar, fitorja e vendit…
  Tags: të, në, që, një, për, ai, më, është
Comments