LAJMET E FUNDIT

Pacolli: Bullgaria do të na ndihmojë në OKB

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behgjet Pacolli ka shprehur besimin e tij të plotë se kryesuesja e sapozgjedhur e Këshillit të BE-së, Ekaterina Zaharieva do vazhdojë ta mbështesë Kosovën në rrugën e saj euro-atlantike.

Pacolli ka thënë se gjatë muajit tetor të vitit që lamë pas, ka zhvilluar një takim me Zaharievan ku temë diskutimi ishte pikërisht integrimi i Ballkanit Perëndimor, konkretisht Kosovës

Ky është komenti i plotë i Pacollit:

Dita e parë e Vitit të Ri, vërtetë nisi me një lajm të mirë jo vetëm për perspektivën evropiane të Kosovës, por të gjithë vendeve të rajonit. Nga sot, shteti mik i Kosovës – Bullgaria pranoi zyrtarisht kryesimin e radhës të Presidencës së Këshillit të Bashkimit Evropian, ndërsa Ballkani Perëndimor është njëri nga prioritetet kryesore.

Si mikpritës i homologes time bullgare, Ekaterina Zaharieva, në Kosovë gjatë muajit Tetor të vitit që e lamë pas ne diskutuam gjerë e gjatë në lidhje me këtë dhe kishim edhe një drekë të përbashkët pune.

Kam besimin e thellë se mbështetja bullgare për Kosovën do të jetë e fuqishme mbi proceset euro-atlantike të Kosovës, anëtarësimin e vendit tonë në Organizata Ndërkombëtare, ashtu siç është edhe vullneti i dyanshëm për zgjerimin e bashkëpunimit ekonomik dhe shkëmbimit tregtar ndërmjet dy vendeve.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 93
  Kori “Siparantum” i qytetit të Pejës do të jetë pjesë e festivalit ndërkombëtar të koreve botërore, që mbahet në Francë nga 9 deri m13 maj. Për herë të parë në një konkurrencë të madhe prej shumë shteteve të botës pranohet kori “Siparantum” nga qyteti i Pejës do të përfaqësojë vendin…
  Tags: të, në
 • 93
  Dy katet e para të Muzeut të Kosovës janë shndërruar në vendpunishte. Punonjësit e këtij institucioni e edhe të tjerë të angazhuar janë në përfundim të rregullimit të hapësirës së ekspozitës për të cilën shteti ka pritur tash e 18 vjet, shkruan sot “Koha Ditore”. Ajo që konsiderohet si ekspozitë…
  Tags: të, në
 • 93
  Piktura, kitara e CD të stolisura shpërfaqnin multidimensionalitetin e artistes Albulena Jashari. Ajo sonte solli ekspozitën e dytë personale duke e dëshmuar stilin e veçantë edhe në pikturë derisa shpalosi punimet në ambientin e Hanit të 2 Robertëve në Prishtinë, shkruan KultPlus. Albulena është artiste e grafikës, e muzikës dhe…
  Tags: të, në
 • 92
  Anëtarët e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, të enjten, kanë miratuar propozimin e kryetarit Mytaher Haskuka për dhënien në shfrytëzim të dy ndërtesave në pronësi komunale me qëllim të bartjes së një pjese të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit në qytetin e vjetër. Kësisoj me shumicë votash KK-ja e…
  Tags: të, në
 • 91
  17 shkurti është data historike e të gjithë shqiptarëve pasi që kjo datë hap faqen e re të shtetit më të ri në botë , Kosovës. Kosova po e festoon 10 vjetorin e pavarësisë së saj, me 116 njohje ndërkombëtare, e antarësuar në shumë organizata botërore, por mbi të gjitha…
  Tags: të, në, kosovës
Comments