Kulturë

Panairi Vjeshtor i Librit me porosinë për rritjen e numrit të lexuesve

Me mesazhin që libri të lexohet sa më shumë dhe çdokush të ketë qasje, u hap edicioni i parë i Panairit Vjeshtor të Librit, organizuar nga Kolegji AAB. Rreth 50 tavolina tashmë kanë zënë vend në korridorin e objektit të këtij kolegji, për ngjarjen e librit, e cila do të vazhdojë deri të dielën.

Me qëllim që libri t’u ofrohet studentëve, por edhe të gjithë atyre që duan të lexojnë, në kuadër të këtij aktiviteti do të zënë vend edhe ngjarje të tjera që kanë të bëjnë pikërisht me librin. Qysh në ditën e parë, të enjten, u përurua libri “Takimi në Junik –Takimi i parë publik diplomatik ShBA-UÇK”, i autorit Hajdin Abazi, apo Lum Haxhiut, siç njihet ai. Ky libër sjell informacione dhe kujtime të Abazit mbi atë se si erdhi deri tek takimi i ambasadorit amerikan Richard Holbrooke me skuadrën e tij për marrëdhënie me publikun të Shtabit të Nënzonës Operative të UÇK-s për Junik në qershorin e vitit 1998.

Ky promovim i librit qe ngjarja e parë e ditës së Panairit Vjeshtor të Librit. Me rastin e hapjes së tij, rektori i Kolegjit AAB, Lulzim Tafa, ka thënë se ky është një panair i një universiteti me 17 mijë studentë.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 96
  Politizimi i bordeve të ndërmarrjeve publike, po shihet si një prej faktorëve që po i çon këto ndërmarrje drejt procesit të falimentimit. Përfaqësues të shoqërisë civile të cilët kanë realizuar hulumtime për emërimet në këto pozita, thonë se një dukuri e tillë i ka përcjellë të gjitha qeveritë e deritashme…
  Tags: të, në
 • 95
  Partitë opozitare në Kosovë insistojnë që presidenti Hashim Thaçi të mos jetë në krye të procesit të dialogut me Serbinë, tani kur po afrohet edhe faza finale e tij. Sipas opozitës, Kuvendi është organi më i lartë, i cili duhet të vendosë për këtë çështje. Vetëm pasi që Thaçi të…
  Tags: të, në
 • 95
  Në kuadër të programit special të edicionit të 9-të të Festivalit të filmit të animuar Anibar, ju sjellim prezantimin e regjisores Luce Grosejan nga Franca, e cila do të prezantojë lidhur me temën “Vizioni i femrës për seksin në animacion”. Kinemaja, interneti, gjegjësisht bota në të cilën jetojmë, ka mbuluar…
  Tags: në, të
 • 94
  Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK), Nehat Idrizi në kuadër të një vizite studimore të gjyqësorëve të shteteve të ballkanit perëndimor, po qëndron në Këshillin e Lartë të Gjyqësorit të Portugalisë në përkrahje për reformat gjyqësore në shtetet e Ballkanit Perëndimor, njofton kumtesa, transmeton Koha.net. Vizita ka për synim…
  Tags: të, në
 • 92
  Prishtinë, 28 qershor – Pasi veprat e tij kanë shëtitur gjithandej botës, fillimi i korrikut, Sislej Xhafën do ta gjejë në Kosovë. Për dallim prej ekspozitave të tjera që organizon Galeria Kombëtare e Kosovës, ajo e Xhafës nuk do të ndalet vetëm në objektin e këtij institucioni. E as vetëm…
  Tags: të, në
Comments