Kulturë

“Pasardhësi” i Kadaresë, ndër romanet më të rëndësishëm të shekullit XXI

Serialet televize, janë zhanri i shekullit XXI, dëgjojmë herë pas here. Ato po e zëvendësojnë romanin si medium narrativ.

Nëse kjo është e vërtetë, mund të na e tregojë e ardhmja. Është e vërtetë që televizioni tërheq gjithashtu njerëzit me magjinë e tij, duke u shpenzuar kohën e leximit. Por është gjithashtu e vërtetë se librat vazhdojnë të blihen, lexohen, dhe diskutohen në shifra të mëdha. Dhe cilësia e tyre nuk ka rënë.

Romani “Pasardhësi”

Çfarë ka ndodhur në natën e 13 dhjetorit në dhomën e gjumit të Pasardhësit, trupi i të cilit u gjend me një plumb në zemër? Romani i fundit i Kadaresë sjell në kujtesë enigmën më të madhe të historisë së Shqipërisë: vdekjen misterioze të pasardhësit të diktatorit komunist shqiptar.

Ende sot, gati një çerek shekulli pas ngjarjes dhe dymbëdhjetë vjet pas rënies së regjimit, pas hapjes së arkivave dhe pas anketave të pafundme, misteri ka mbetur krejtësisht i pazbuluar. Duke nisur nga një ngjarje reale, të cilës i ka dhënë përmasa universale, Kadare nëpërmjet “Pasardhësit” ka shtuar një personazh të ri, në familjen e arketipeve të mëdhenj të letërsisë botërore, Judës, Agamemnonit, Brutit, Jozef K, etj. “Pasardhësi” është pjesa e dytë e diptikut, i cili lidhet me të parin, “Vajza e Agamemnonit”, nëpërmjet personazhit kryesor.”

Romanet më të rëndësishëm të shekullit XXI

2001: “The Corrections” nga Jonathan Franzen

2002: “Abbitte” nga Ian McEwan,

2004: “On the Slope” nga Markus Werner

2005: “All we had to give” nga Kazuo Ishiguro

2006: “The Successor” nga Ismail Kadaré

2006: “Anyone” nga Philip Roth

2006: “The Cloud Atlas” nga David Mitchell

2007 (që prej 1998): “Harry Potter” nga Joanne K. Rowling

2007: “Pandora in the Congo” nga Albert Sánchez Piñol

2008: “The Tower” nga Uwe Tellkamp,

2009: “A Woman Escapes A Message” nga David Grossman

2010: “Tschick” nga Wolfgang Herrndorf

2010: «Museum of forgotten secrets» nga Oksana Sabuschko

2013: “Secondhand Time” nga Svetlana Alexievich

2014: “The Circle” nga Dave Eggers

2015: “Lenin’s Kisses” nga Yan Lianke

2016-2018: “My brilliant friend” nga Elena Ferrante

2017: “Kraft” nga Jonas Lüscher

2018: “A girl’s memory” nga Annie Ernaux

2019: “The Books of St. James” nga Olga Tokarczuk

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  Nga 4-9 nëntor “Prishtina International Theater Festival”Edicioni i tretë i festivalit të vetëm ndërkombëtar të teatrove në Kosovë, tashmë ka hyrë në fazën finale të përgatitjeve. Nga data 4-9 nëntor 2019, në dy skenat e Teatrit AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, do të ngjiten shtatë trupa artistike në programin konkurrues, të cilat vijnë nga Kosova,…
  Tags: të, në, nga
 • 100
  Kosova në pritje të kthimit të Fondit Pensional nga SerbiaÇështja e kthimit të Fondit Pensional të Kosovës nga Serbia, mund të përfshihet në kuadër të bisedimeve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel. Shteti i Serbisë kishte ndalur kontributet e pensionistëve të Kosovës nga qershori i vitit 1999, pas përfundimit të luftës së fundit në Kosovë. Që nga atëherë, pensionistët…
  Tags: të, në, nga
 • 100
  Me Nikoletta Szőke dhe bendin e saj ka nisur edicioni i tretë i “Prishtina Jazz Week”Nikoletta Szőke është një nga jazz-këngëtaret më të njohura në Hungari. Në jetën e saj të përditshme është person i mbyllur, por posa del në skenë shpërfaq potencialin në muzikë. Kështu bëri edhe në koncertin e saj të parë në Prishtinë. Szőke e shoqëruar nga bendi i saj – Zsolt…
  Tags: të, në, nga
 • 100
  Nis sot në Prishtinë edicioni i 21-të i Panairit të LibritSot (5 qershor 2019) në mesditë nis edicioni i 21-të i Panairit të Librit “Prishtina 2019” me pjesëmarrjen e botuesve shqiptarë nga Kosova,  Shqipëria, Mali i Zi, Lugina e Preshevës, Maqedonia dhe nga Diaspora. Ceremonia zyrtare e hapjes së këtij panairi do të mbahet në orën 12:00 në Pallatin e…
  Tags: të, në, nga
 • 95
  Me “besa-besë” para 121 vitesh filloi punimet Lidhja e PejësNë fund të shekullit 19-të tokat e banuara me shqiptarë u vunë përsëri në rrezik kur fqinjët ballkanikë të shqiptarëve filluan aktivisht të ndeshen për të marrë pjesë nga territori i Maqedonisë, kontest që do të shpinte drejt Luftërave Ballkanike. Territori i Kontestueshëm përfshinte edhe katër vilajetet shqiptare. Patriotët shqiptar…
  Tags: të, në
Comments