Kulturë

Pianistja nga Kosova me çmimin që ia hap dyert e “Carnegie Hall” në New York

Loja në njërën prej pjesëve të serisë së “Études-Tableaux” të Sergei Rachmaninoff dhe “Danse – Tarantelle Styrienne” të Claude Debussy ka bindur jurinë e çmimeve prestigjioze “Golden Classical Music Awards” që pianistja Denita Dedushaj të vlerësohet me Çmimin e parë. Pas vlerësimit të performancave nëpërmjet videove, juria ka vendosur që si fituese, Dedushaj të interpretojë Rachmaninoffin në sallën e recitaleve të “Carnegie Hall” në New York. “Ky moment është thelbësor për karrierën time në muzikën klasike, pasi që besoj se do të sjellë më shumë mundësi dhe hapësirë në skenën ndërkombëtare…”, ka thënë pianistja Dedushaj

Interpretimi i “Études-Tableaux Op. 39 No.1” bashkë me një tjetër vepër kanë bërë që një juri ndërkombëtare ta vlerësojë pianisten kosovare Denita Dedushaj për të interpretuar në një prej sallave më me nam që njeh bota e muzikës klasike. Dedushaj në korrik të këtij vitit do t’ia mësyjë “Carneigie Hall” të New Yorkut si fituese e Çmimit të parë në kategorinë e saj në garën ndërkombëtare “Golden Classical Music Awards”. Për pianisten nga Peja, kjo është një kthesë e rëndësishme në karrierën e saj.

Interpretimi i njërës prej pjesëve të serisë së “Études-Tableaux” të Sergei Rachmaninoff dhe “Danse – Tarantelle Styrienne” të Claude Debussy ka bindur jurinë e çmimeve prestigjioze “Golden Classical Music Awards” që Dedushaj të vlerësohet me Çmimin e parë. Pas vlerësimit të performancave nëpërmjet videove, juria ka vendosur që si fituese Dedushaj të interpretojë Rachmaninoffin në sallën e recitaleve të “Carnegie Hall”.

“Vetë organizatorët kanë përzgjedhur që fituesit të paraqiten në koncertet që mbahen në praninë e publikut dhe aty dorëzohen çmimet. Pra, janë koncerte të organizuara për fituesit në ‘Weill Recital Hall’ të ‘Carnegie Hall’”, ka thënë pianistja Dedushaj.

Paraprakisht ajo si anëtare e korit “Siparantum” ka interpretuar në Belgjikë, Slloveni, Portugali, Zvicër, Gjermani, Suedi, Kore të Jugut e së fundmi në Vjenë. Në një skenë në New York do të paraqitet për herë të parë.

Pjesa që Dedushaj do ta interpretojë, është e para me radhë e nëntë sosh që Rachmaninof i ka kompozuar në kuadër të serisë së dytë të “Études-Tableaux” më 1917. Kjo pjesë “Allegro agitato në C minor” sipas studiuesve të muzikës ka ritëm të shpejtë dhe kërkon shkathtësi të konsiderueshme. Teknikisht, muzika është vazhdimisht në kulm.

Këtë “Étude” Dedushaj e kishte interpretuar edhe në një prej koncerteve të saj recitale. Është prej pjesëve më të dashura për të.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 93
  “Zgjoi” fitues i dyfishtë në Spanjë, Yllka Gashi lë pas yjet botërore  Yllka Gashi me rolin e Fahrije Hotit në filmin “Zgjoi” ka marrë Çmimin për aktoren më të mirë në edicionin e 66-të të “Valladolid International Film Festival” në Spanjë, duke lënë prapa aktore që në sirtarët e tyre kanë trofetë kulmorë në kinematografi. Filmi, nën regji të Blerta Bashollit,…
  Tags: të, në, që, ka, kulturë
 • 92
  Vjosa Berisha – producentja frymëzuese, aktivistja e pandalshmePërtej aspektit profesional, Vjosa Berisha njihej për energjinë e saj organizative. Lakmohej fort e merrej si shembull e frymëzim. E bëri vetë të ditur se po përballej me një sëmundje të rëndë dhe nisi të fliste vullnetshëm për betejën të cilën po e zhvillonte. Bëri thirrje shpesh që njerëzit të…
  Tags: të, në, që, kulturë
 • 88
  “Hollywood Reporter” e cilëson “Zgjoin” në mesin e filmave më të mirë të 2021-s“Talentet e kinemasë evropiane të vitit 2021”, ky titull e shoqëron artikullin e fundit të revistës digjitale, “The Hollywood Reporter”, i cili i numëron disa prej filmave evropian që kanë shënuar suksese të jashtëzakonshme gjatë vitit që po e lëmë pas, e ku përfshihet edhe filmi kosovar i regjisores Blerta Basholli,…
  Tags: të, në, kulturë
 • 87
  Kori nga Peja drejt Filharmonisë së Berlinit me thirrje për mbështetjeDirigjenti dhe themeluesi i korit “Siparantum”, Memli Kelmendi, është i vetëdijshëm se sa e rëndësishme është ftesa që kanë marrë për të interpretuar në sallën e Filharmonisë së Berlinit.Mundësinë e konsideron legjendare. Tregon edhe se ka kohë që orkestra e madhe edhe salla radhiten si më të mirat në botë.…
  Tags: të, në, që, ka, kulturë
 • 87
  Kompozitori nga Kosova shpalos në Kroaci veprën kushtuar bashkëshortesKompozitori i njohur nga Kosova, autor i disa veprave orkestrale dhe fitues çmimesh, Ardian Halimi, së fundmi ka marrë pjesë në Festivalin Veror të Dubrovnikut. Themeluar që nga viti 1950, Festivali Veror i Dubrovnikut organizohet për çdo vit midis datave 10 korrik dhe 25 gusht. Për çdo vit ai prezanton…
  Tags: të, në, kulturë
Comments