Kulturë

Receta gatimi për Krishtlindje

Ëmbëlsirë me banane

Biskotat njomen me 50 ml qumesht dhe renditen ne nje kallep te vogel 9 cope.

Pastaj nga 400 ml qumesht miret pak sa te tretim pudingen,sheqerin,sheqer vanilen dhe pasi e perziejme mire e qesim ne qumshtin qe vlon dhe e perziejme derisa te trashet.

Pastaj e largojme per pak nga zjarri dhe shtojme margarinin dhe e perziejme derisa te shkrihet margarina dhe pastaj ia qesim bananet e grira imet dhe e perziejme .

Kete mase ashtu te ngrohet e qesim mbi shtresen e pare te biskotave dhe pastaj prap 9 cope tjera biskota dhe e leme te ftohet mire.

Ne nderkohe perziejme ajken e embel derisa te trashet kurse ajken e thart e perziejme me sheqerin pluhur dhe i bashkojme duke i perzier me ajken e embel dhe te dyja se bashku si krem e qesim mbi shtresen e dyte te biskotave.

E leme te ftohet pak sa te zbuten pak biskotat dhe e sherbejme.

Përbërësit
18 biskota katrore
400 ml qumësht
1 puding vanilje
4 luge sheqer
1 sheqer vanile
3 banane
50 gr margarinë
100 ml ajkë e ëmbël
180 gr shmant
50 gr sheqer pluhur

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 66
  E verteta e çeshtjes eshte se shumices se pyetjeve tona te veshtira nuk mund t'u jepet pergjigje ketu ne toke. Duhet ta pranojme se "mendimet e tij nuk jane mendimet tona". Por ne te krishteret jemi te sigurt se nuk do te ecim gjithmone ne erresire. Jo. sepse ne perjetesi te gjitha ketyre pyetjeve shqetesuese…
  Tags: te, ne
 • 59
  Ne kemi pare tashme ne Psalmin 78 se sa e rendesishme eshte qe femijet te vendosin te Perendia besimin e tyre (vargu 7) qe ata te mos jene si etërit e tyre (vargu 8) nje brez kokeforte dhe rebel. A mund ta perfytyroni jeten si nje shkemb i rrepirte mbi…
  Tags: te, ne, dhe
 • 58
  Pulë e pjekur me limon Mirret nje pule dhe pasi te pastrohet mire jasht dhe mbrenda dhe thahet me leter kuzhine e lyejme me perzierjen e melmesave dhe vajit te ullirit. Perimet priten ne katrorka dhe vendosen rreth pules ne tave te cilen e kemi mbuluar me folie alumini dhe…
  Tags: dhe, te, ne
 • 48
  Nga kjo ne e kuptojme kujdesin qe Zoti Jezus shprehte per femijet kur Ai urdheroi Pjetrin tek Gjoni 21:15 "Kulloti qengjat e mi." Duket se eshte nje rrjedhim i arsyeshëm për të përfunduar që Ai u referohet këtu fëmijëve. Qengjat jane te vegjelit e kopese. Ne dy vargjet e meposhtme…
  Tags: te, ne, dhe
 • 46
  Dje ishte e premte. Dite e mundimeve dhe agonise se Jezusit ne vend tonin. “... ai u tejshpua për shkak të shkeljeve tona, u shtyp për paudhësitë tona; ndëshkimi për të cilin kemi paqen është mbi të, dhe për shkak të vurratave të tij ne jemi shëruar” (Is. 53:5). Sot…
  Tags: dhe, te, ne
Comments