Kulturë

Receta Për Krishtlindje

Pulë e pjekur me limon

Mirret nje pule dhe pasi te pastrohet mire jasht dhe mbrenda dhe thahet me leter kuzhine e lyejme me perzierjen e melmesave dhe vajit te ullirit.

Perimet priten ne katrorka dhe vendosen rreth pules ne tave te cilen e kemi mbuluar me folie alumini dhe pastaj i qesim edhe nje limon ne pjesen e fundme te pules te cilin nuk e prejme por vetem e shpjme ne disa vende me pirun.

Pastaj mbledhim skajet e floies dhe i lidhim ne maje qe most e del avulli gjate pjekjes dhe qe do ta shpejtoje pjekjen sepse rrit temepraturen mbrenda saj dhe njeheresh edhe furra do te na mbetet me e paster.

Pas nje ore pjekje e vertetojem me pirun dhe nese piruni shpon lehte mishin atehere ai eshte i gatshem ,dhe tani e hapim folien e aluminit dhe e leme ne furre pluen edhe per 10-15 minuta ne temperature me te madhe diku 250 grade.Per servim e largojme nga folia pasi te ftohet pak dhe perimet e pjekura i qesim rreth mishi.

Përbërësit
sipas deshires pulë
melmesa
perime
limon
vaj ulliri

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 81
  Ne kemi pare tashme ne Psalmin 78 se sa e rendesishme eshte qe femijet te vendosin te Perendia besimin e tyre (vargu 7) qe ata te mos jene si etërit e tyre (vargu 8) nje brez kokeforte dhe rebel. A mund ta perfytyroni jeten si nje shkemb i rrepirte mbi…
  Tags: te, ne, nje, dhe
 • 80
  E verteta e çeshtjes eshte se shumices se pyetjeve tona te veshtira nuk mund t'u jepet pergjigje ketu ne toke. Duhet ta pranojme se "mendimet e tij nuk jane mendimet tona". Por ne te krishteret jemi te sigurt se nuk do te ecim gjithmone ne erresire. Jo. sepse ne perjetesi te gjitha ketyre pyetjeve shqetesuese…
  Tags: te, ne
 • 58
  Ëmbëlsirë me banane Biskotat njomen me 50 ml qumesht dhe renditen ne nje kallep te vogel 9 cope. Pastaj nga 400 ml qumesht miret pak sa te tretim pudingen,sheqerin,sheqer vanilen dhe pasi e perziejme mire e qesim ne qumshtin qe vlon dhe e perziejme derisa te trashet. Pastaj e largojme…
  Tags: te, dhe, ne
 • 56
  Nga kjo ne e kuptojme kujdesin qe Zoti Jezus shprehte per femijet kur Ai urdheroi Pjetrin tek Gjoni 21:15 "Kulloti qengjat e mi." Duket se eshte nje rrjedhim i arsyeshëm për të përfunduar që Ai u referohet këtu fëmijëve. Qengjat jane te vegjelit e kopese. Ne dy vargjet e meposhtme…
  Tags: te, ne, dhe
 • 45
  Ky qellim synohet te arrihet permes 1) Vleresimit te gjendjes ekzistuese te Edukimit mbi median dhe informacionin ne Kosove 2) Promovimit te mekanizmave strategjike dhe politike per EMI si mjet per rritjen e kualitetit te mediave dhe informacionit ne vend dhe perfshirjen e saj ne politikat qeveritare 3) Avokimit per…
  Tags: dhe, te, ne
Comments