Kulturë

Receta për Krishtlindjet

Ëmbëlsirë e thjeshtë Krishtlindjesh

Kjo ëmbëlsirë është perfekte për këto ditë festash. Sapo të nisni përgatitjen e saj, festa do të ndihet edhe në kuzhinën tuaj.

Çokollatë, Ëmbëlsira dhe fruta, Të shpejta, Ndërkombëtare, Drekë ose Darkë, Dimërore, Krishtlindjet

Përgatitja

1. Përgatitja e kremit: Në një tas të mesëm rrihni me mikser maskarponen dhe vaniljen derisa të bëhet një substancë kremoze.
2. Gradualisht hidhni dhe rrihni sheqerin pluhur derisa miksimi të trashet, por të jetë i lëmuar. Duke përdorur një spatulë transferoni kremin në tubin me majë.
3. Përgatitja e babagjyshërve: Me një thikë me teh të hollë prisni fundin me majë të luleshtrydheve dhe krijoni sipërfaqe të sheshta.
4. Majat e prera duhen llogaritur që të jenë në madhësinë e një kapeleje për babagjyshin, që do të jetë pjesa e mbetur e trupit.
5. Mbështesni pjesën e gjerë të luleshtrydheve në një sipërfaqe pune. Në sipërfaqet e prera mbushni me krem “kokën”e babagjyshit.
6. Më pas vendosni sipër kremit majat e prera (kapelet) dhe sipër majave një top të vogël kremi. Në fund vendosni dy copëza çokollatë në vend të syve.
Përbërësit
 • 1/2 filxhan maskarpone (me temperature dhome)
 • 1/4 lugë qaji vanilje
 • 1 filxhan sheqer pluhur
 • 12 dredhza (të mëdha)
 • 24 copa qokollate (të vogla)
Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  Pemët e Krishtlindjes janë bërë një simbol mbarëbotëror për paqen dhe gëzimin e mirë. Ata janë në qendër të një prej tubimeve më të mëdha të familjes të vitit. Dhe fetë e të gjitha formave dhe madhësive e shndërrojnë atë si diçka shpirtërore dhe kuptimplote për besimet e tyre. Ndërsa…
  Tags: të, dhe, një, në
 • 100
  Krishtlindja është si një festë e shenjtë fetare dhe një fenomen global kulturor dhe komercial. Për dy mijëvjeçarë, njerëzit në mbarë botën e kanë vëzhguar atë me tradita dhe praktika të cilat janë të natyrës fetare dhe sekulare. Të krishterët festojnë Ditën e Krishtlindjeve si përvjetorin e lindjes së Jezusit…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 100
  Vendi i vogël i Ballkanit padrejtësisht nënvlerësohet. Ai ka natyrë grandioze, njerëz mikpritës dhe kulturë mahnitëse. [Ky shkrim u botua në numrin më të ri të revistës zvicerane «Weltwoche»]. Së fundi, në një ndejë, ia nisa muhabetit me një të panjohur. Kur i tregova se kam qenë për pushime në…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 97
  “Ndoshta shqiptarët në mesjetën e hershme mund të kenë humbur shumë tokë te serbët, ato nuk ishin aspak një popull që po shuhej. Që nga fundi i shekullit të 13 ata nisën një sulm drejt veriut në Selanik, Epir dhe Greqi, që nga fundi i shekullit të 17 një sulm…
  Tags: të, në, një
 • 95
  Premiera botërore për filmin artistik të regjisorit Ismet Sijarinës "Nëntor i ftohtë" do të mbahet në edicionin e 66-të të Festivalit ndërkombëtar të filmit të San Sebastianit. Ky është filmi i parë nga Kosova në këtë festival ndërkombëtar, tejet i rëndësishëm dhe i kategorisë A, i cili do të jetë…
  Tags: të, në, dhe, një
Comments