LAJMET E FUNDIT

Regjisorja e njohur meksikane bën film për luftën e Kosovës

Vjollca Bajraj asnjëherë nuk kishte menduar të bëhej aktore, mirëpo ajo tashmë është në mes të xhirimeve në filmin artistik të regjisores së famshme Paula Markovitch.

Regjisorja Markovitch, e cila është e shpërblyer me shumë çmime prestigjioze duke përfshirë edhe atë të Ariut të Agjentë në Berlinale, në filmin ku ka angazhuar Vjollca Bajraj është duke shtjelluar rrëfimin e luftës së Kosovës.

Bajraj në një intervistë për KultPlus ka treguar për përvojën e saj në këtë film që është duke u xhiruar në Meksikë, por që ngjarjen e ka të vendosur në Berlin të Gjermanisë, për filmin që flet në gjuhën spanjolle, por që herë pas here flet edhe në shqip, sikurse edhe për dhimbjen e një nëne kosovare për humbjen e familjarëve, në mesin e tyre edhe të vajzës së saj pesë vjeçare.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 79
  Fjalët e fundit të Steve Jobs janë një “këmbanë” për të gjithë Zoti na ka bërë në një mënyrë, ne mund të ndiejmë dashurinë në zemrën e secilit prej nesh, dhe jo iluzionet e ngritura prej famës apo parasë, si ata që bëra në jetën time. Ata iluzione unë nuk…
  Tags: të, në, që
 • 79
  Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, e sheh të drejtë vendimin që ka marrë qeveria e vendit për ndaljen e privatizimit të tokave shtetërore në një afat kohor prej një viti, pasi ka investitorë të interesuar dhe atyre duket t’i t’u krijohen kushte për ta zhvilluar veprimtarinë e tyre.…
  Tags: të, që, për, ka, edhe
 • 77
  Të dielën, më 11 qershor, në Kosovë mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare në të cilat marrin pjesë 26 subjekte politike të të gjitha komuniteteve. Në një intervistë për Zërin e Amerikës kandidati për kryeministër i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, tha se synim i partisë së tij është zhvillimi ekonomik, barazia…
  Tags: të, në, për
 • 73
  Shefi i stafit të presidentit, Bekim Çollaku, tha se Kosova është vonuar shumë sa i përket liberalizmit të vizave. Në një bisedë për televizionin publik, Çollaku ka folur edhe për çështjen e demarkacionit me Malin e Zi, duke rikonfirmuar se ky proces nuk është vetëm kusht për liberalizimin e vizave,…
  Tags: të, për, në, është
 • 67
  Prishtinë, 19 maj – Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, ka nënshkruar në emër të Qeverisë, Memorandumin me Bashkimin Evropian, përkatësisht Zyrën e BE-së në Kosovë, i cili ka për qëllim monitorimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 11 qershorit nga një mision vëzhgues shumë…
  Tags: të, për, në
Comments