Kulturë

“Sarabande” fitues i dyfishtë në festivalin portugez

Fiks një muaj pas çmimit të parë për dokumentarin “Sarabande”, erdhi suksesi i radhës. Kësaj radhe projekti filmik nën regji të Kaltrina Krasniqit doli fitues i dyfishtë. Mori çmimin për dokumentarin më të mirë dhe në kategorinë “Best Medium or Feature Film” në Lisbonë të Portugalisë.

“Sarabande” që pasqyron një moment të rëndësishëm të karrierës së kitaristit kosovar me nam ndërkombëtar Petrit Çeku, ishte bërë pjesë e garës zyrtare në edicionin e dytë të festivalit “Cinalfama Lissbon International Film Awards”, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ky festival mbahet çdo dy muaj në sesionin live të “Cinalfama Awards’ Sessions”, kur fituesit bëhen të ditur derisa filmi më i mirë i metrazhit të gjatë dhe filmi më i mirë i shkurtër shfaqen në ekran.

Filmat fitues në secilën prej këtyre sesioneve të “Cinalfama” automatikisht garojnë në “2018 Cinalfama Annual Award Session”, ku secili më i mirë i vitit do të shfaqet edhe një herë…

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 86
  Politizimi i bordeve të ndërmarrjeve publike, po shihet si një prej faktorëve që po i çon këto ndërmarrje drejt procesit të falimentimit. Përfaqësues të shoqërisë civile të cilët kanë realizuar hulumtime për emërimet në këto pozita, thonë se një dukuri e tillë i ka përcjellë të gjitha qeveritë e deritashme…
  Tags: të, në
 • 83
  Partitë opozitare në Kosovë insistojnë që presidenti Hashim Thaçi të mos jetë në krye të procesit të dialogut me Serbinë, tani kur po afrohet edhe faza finale e tij. Sipas opozitës, Kuvendi është organi më i lartë, i cili duhet të vendosë për këtë çështje. Vetëm pasi që Thaçi të…
  Tags: të, në
 • 79
  Krishtlindja është si një festë e shenjtë fetare dhe një fenomen global kulturor dhe komercial. Për dy mijëvjeçarë, njerëzit në mbarë botën e kanë vëzhguar atë me tradita dhe praktika të cilat janë të natyrës fetare dhe sekulare. Të krishterët festojnë Ditën e Krishtlindjeve si përvjetorin e lindjes së Jezusit…
  Tags: të, në, një
 • 77
  Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK), Nehat Idrizi në kuadër të një vizite studimore të gjyqësorëve të shteteve të ballkanit perëndimor, po qëndron në Këshillin e Lartë të Gjyqësorit të Portugalisë në përkrahje për reformat gjyqësore në shtetet e Ballkanit Perëndimor, njofton kumtesa, transmeton Koha.net. Vizita ka për synim…
  Tags: të, në
 • 73
  Të bezdisin zhurmat, apo përtypjet e një personi teksa ha? Nuk shkon në kinema, sepse nuk do të dëgjosh të tjerët të përtypen, ndërsa hanë kokoshka pranë teje? Të bezdis dhe zhurma e ndonjë mushkonje që të kalon pranë? Nëse e gjen veten në këto pyetje, mos u mërzit. Ti…
  Tags: të, në
Comments