LAJMET E FUNDIT

Shefi i FMN-së për Kosovën: Papunësia duhet të ulet

Rritja ekonomike në Kosovë ka qenë e mirë por i duhet një rritje më e madhe për të ulur numrin e papunësisë.

Kështu tha shefi i Fondit Monetar Ndërkombëtar për Kosovë Ruud Vermeulen në një konferencë për media që ka mbajtur bashkë me ministrin e Financave Avdullah Hoti, raporton KP.

Sipas tij papunësia në Kosovë ka rënë nga 35 në 27 për qind por kjo përqindje sipas tij duhet të ulet.

Shefi i FMN-së për Kosovë tha se porosia e performancës financiare është e mirë por duhet të ketë kujdes tash në prag të zgjedhjeve.

Vermulen tha se pret reformë në skemën e veteranëve të luftës në mënyrë që shpenzimet të mbeten ashtu siç është lejuar.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 81
  Disa nga institucionet qeveritare në Kosovë, veprimtarinë e tyre ende e zhvillojnë në objekte private, për të cilat detyrohen të paguajnë qira. Pagesa e qirasë nga institucionet shtetërore, për ekspertët e çështjeve ekonomike, konsiderohet si e panevojshme, gjë që i kushton shtrenjtë buxhetit të Kosovës. Vendosja e institucioneve nëpër objekte…
  Tags: të, për, në, që, se, një
 • 81
  Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga ka vendosur që së shpejti të ngre një Komision të ri për Demarkacionin me Malin e Zi ku do të përfshihet edhe tre ekspertë të huaj. E kundër formimit të këtij komisioni ka dalë eksperti i gjeografisë dhe profesori universitar, Shpejtim Bulliqi. Shpejtim Bulliqi Bulliqi…
  Tags: të, ka, se, në, që
 • 78
  Në Kosovë fatkeqësisht ekziston një numër i konsiderueshëm i fëmijëve që lindin me sëmundje të zemrës dhe shërimi i të cilëve në vendin tonë është po thuajse i pamundur.   Megjithatë, kohët e fundit janë rritur shpresat e këtyre fëmijve për mjekim jashtë vendit. Një gjë të tillë po e…
  Tags: në, të, që, për, ka
 • 77
  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u ka bërë thirrje të gjithë refugjatëve që të kthehen, derisa ka theksuar se nuk do të lejohet asnjë kolonizim i ri i Kosovës nga ana e Serbisë. Thaçi në një intervistë për Die Presse të Austrisë, përveç për marrëdhëniet e mira austriako-kosovare, ka folur…
  Tags: të, për, në
 • 76
  Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka marrë pjesë në lansimin e projektit elektronik “E-Kutia”, i cili do të shërbejë për matjen e opinionit të qytetarëve për shërbimet administrative që ofrohen nga institucionet e Kosovës. Me këtë rast, Mustafa ka vlerësuar rëndësinë që ka ky projekt në procesin e reformës së…
  Tags: të, që, për, në
Comments