Kulturë

“Shota” me koncertin e fundvitit eksperimenton për një imazh ndryshe

Ansambli i këngëve dhe valleve “Shota” ka vendosur që koncerti i fundit për sivjet të jetë ndryshe prej atyre që janë dhënë deri më tani, shkruan sot Koha Ditore.

“Një lloj eksperimentimi” i është referuar drejtori i këtij institucioni, Shefqet Gjocaj.

Me pjesë të shkurtra, motive të trevave të ndryshme shqiptare, muzikë live në skenë e me këngë, “Shota” ka përthekuar premierën e dhënë të enjten në Teatrin Kombëtar të Kosovës.

Pas dy premierave për dy përvjetorë të ndryshëm − si “Lulet e Marsit” që i dedikohej 20-vjetorit të Epopesë së UÇK-së e komandantit legjendar, Adem Jashari, dhe koreodrama “Kumt” e Gjergj Prevazit me rrëfimin për Skënderbeun në 550-vjetorin e vdekjes së tij − koncerti i fundit për vitin 2018 erdhi ndryshe.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 94
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 89
  Vdekja e Jezusit është ndër ngjarjet më të përfolura ndonjëherë, si dhe një ndër faktet historike më fascinuese. Madje edhe kritikët më të mëdhenj e pohojnë se vdekja e Jezusit në duart e ushtarëve romakë është një fakt i padiskutueshëm historik. Por pse u dënua Jezusi nga Nazareti me vdekje?…
  Tags: të, dhe, për
 • 89
  Fiton çmimin shkencor për “Shqipëria e rigjetur”, profesoresha italiane shprehet se është befasuar që në 1300-n Shqipëria ishte një shtet i madh në Adriatik. Studiuesja e njohur italiane, Lucia Nadin, ka qenë e entuziazmuar ditën e djeshme, pasi u shpall fituesja e çmimit shkencor për Gjergj Kastriotin – Skënderbeun dhe…
  Tags: të, në, që, për, dhe
 • 89
  Vendi i vogël i Ballkanit padrejtësisht nënvlerësohet. Ai ka natyrë grandioze, njerëz mikpritës dhe kulturë mahnitëse. [Ky shkrim u botua në numrin më të ri të revistës zvicerane «Weltwoche»]. Së fundi, në një ndejë, ia nisa muhabetit me një të panjohur. Kur i tregova se kam qenë për pushime në…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 88
  Filmi “Touch Me Not” (Mos më prek) e regjisores rumune Adina Pintilie, që flet për një grua e cila përballet me çështje të intimitetit dhe mëson se si të ndihet rehat me trupin e saj, e ka marrë “Ariun e artë” të edicionit të sivjetmë të festivalit “Berlinale”. Ndërsa Wes…
  Tags: të, në, ka, për, që
Comments