Kulturë

Shtatorja e Nënë Terezës vendoset në Rijekë

Shtatorja e Nënë Terezës, me gjatësi 161 cm, është vendosur ditët e fundit në Kishën e Shën Marisë në Trsat të Rijekës, në Kroaci.

Lajmi u bë i ditur nga ministri i Shtetit Shqiptar për Diasporën, Pandeli Majko. Në ceremoninë e përurimit të kësaj shtatoreje, të organizuar nën kujdesin e deputetes së Parlamentit të Kroacisë, Ermina Lekaj Prljaskaj, ishin të pranishëm bashkatdhetarë nga të gjitha trevat shqiptare, shkruan sot gazeta “Zëri”.

Duke e cilësuar këtë ditë shumë të veçantë, një fitore të madhe shpirtërore për gjithë kombin shqiptar, Prljaskaj u shpreh se “këtë arritje e kemi të përbashkët. Së bashku e kemi arritur dhe do të jemi gjithmonë të fortë”.

Skulptori i statujës, Gëzim Muriqi, u shpreh i kënaqur që shtatorja e tij u vendos në këtë kishë. “E kam realizuar këtë shtatore me shumë përkushtim. Jam shumë i lumtur që Nënë Tereza do të jetë për jetë në këtë vend, sepse ky vend ka pasur e do të ketë veprimtarë të dëshmuar të çështjes kombëtare”, ka thënë ndër të tjera ai.

Kisha e Shën Marisë në Trsat të Rijekës është vizituar edhe nga Nënë Tereza para disa viteve, si dhe nga Gjon Pali i II.

Organizatorët e këtij aktiviteti janë: Bashkësia e pakicës shqiptare në PBM, Ipeshkëvia e Rijekës – Kisha e shenjtë e Shën Marijes në Trsat, Këshilli i pakicës shqiptare në PBM, Këshilli i pakicës shqiptare të Qytetit të Rijekës, Këshilli i pakicës shqiptare i Qytetit të Crickvenicës.

Rikujtojmë se humanistja botërore Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, e njohur si Nëna Terezë, ka lindur në Shkup (Vilajeti i Kosovës), më 26 gusht të vitit 1910 dhe vdiq më 5 shtator 1997, në Kalkuta të Indisë. Gonxhja ishte fëmija i tretë i Kolë Bojaxhiut, me origjinë nga Mirdita dhe e Drane Bojaxhiut (mbiemri i vajzërisë Barnaj) nga Novo Sella e Gjakovës. Kola dhe Drania patën 5 fëmijë, dy nga të cilët vdiqën në fëmijërinë e hershme.

Në moshën 18-vjeçare Gonxhja hyri në urdhrin e motrave të “Notre-Dame de Lorette”, në Dublin të Irlandës, që punonte me Arkipeshkvinë e Kalkutës. Nëna e saj “superiore” në Dublin dhe Papa kishin shumë besim tek ajo dhe në vitin 1948 ajo lejohet të largohet në drejtim të Indisë.

Nëna Terezë u vendos në Kalkuta, ku fillimisht u bë mësuese dhe shumë shpejt drejtoreshë e shkollës së vajzave. “Nëna Terezë e Kalkutës” u quajt kur themeloi urdhrin “Misionaret e Dashurisë” për t’u shërbyer më të varfërve dhe më të pashpresëve të Kalkutës, Indisë dhe gjithë botës.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  Viktimat e 11 shtatorit nderohen me pllakë memoriale, Haradinaj thotë Kosova e përjetoi rëndë“Sot 18 vjet më parë edhe Kosova e përjetoi rëndë sulmin mbi institucionet, mbi popullin, mbi miqtë tanë, mbi njerëzit e Amerikës. Kosova kujton çdo vit në këtë datë të rënët, martirët e kësaj dite dhe njëkohësisht bashkëndjen me Amerikën”, kështu tha kryeministri në detyrë, i Republikës së Kosovës, Ramush…
  Tags: të, në, dhe
 • 100
  “DokuFesti” sjell arritjet kulmore të botës kinematografikeSe “DokuFesti” tashmë është destinacion i filmbërësve botërorë, dëshmia e radhës është edhe edicioni i 18-të. Prej të premtes Prizreni do të shndërrohet në kryeqendër të filmit, përderisa aty do të jenë edhe filma emrash të njohur, fitues çmimesh, si ai “Oscar”. Do të sjellë arritjet kulmore të kinematografisë, por…
  Tags: të, dhe, në
 • 100
  Më mirë vonë se kurrëUnë do të jem 71 këtë Krishtlindje, kështu që ka pasur shumë Krishtlindje, disa të mrekullueshme, disa të trishtuara dhe, si me shumicën e familjeve, disa katastrofike. Megjithatë, gjithmonë ka qenë një kohë e mrekullueshme për mua. Por Krishtlindja më e mirë ndonjëherë ishte ajo që festuam më 2 janar…
  Tags: të, dhe, në
 • 100
  Arkitektja Patrisa Pruthi prezanton Kosovën në Muzeun e Artit Modern në New YorkNë MoMA – Muzeun e Artit Modern të New Yorkut, prej 15 korrik 2018 deri më 13 janar 2019 do të shfaqet ekspozita: Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980 (Drejt një Utopie Betoni: Arkitektura në Jugosllavi, 1948 – 1980). Arkitektja kosovare Patrisa Pruthi, studente e dalluar e “The…
  Tags: të, në, dhe
 • 100
  Kajtazi mes emrave të njohur do të sfidohet me këngë mjuzikli në HamburgSopranoja kosovare Elbenita Kajtazi, e cila po bën karrierë në Gjermani, do të bëhet pjesë e një projekti muzikor pak më ndryshe se ato të mëparshmet. Do të ngjitet në skenë me emra të mëdhenj të skenës së muzikës klasike botërore. Bashkë me dirigjentin e njohur amerikan Kent Nagano e…
  Tags: të, në, dhe
Comments