Kulturë

“Si Ta Vrasim Presidentin” së shpejti në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Ekipa e shfaqjes “Si Ta Vrasim Presidentin” ka dy javë që kanë filluar provat në skenën e vogël të Teatrit Kombëtar, dramë kjo e shkruar nga autori me famë botërore Miro Gavran dhe me regji të Marigona Bekteshi Ferati.

Drama “Si Ta Vrasim Presidentin” trajton tema politike dhe sociale. Një komplot për ta vrarë presidentin.

Në këtë dramë do të luajnë: Mirsad Ferati, Rabije Kryeziu, Fatmir Haliti dhe Njomza Tmava, ndërsa kësaj ekipe i janë bashkuar Petrit Bakalli – Skenograf, Vesa Kraja – Kostumografe dhe Trimor Dhomi – Kompozitor.

Dje trupën e shfaqjes e priti në zyrën e tij ushtruesi I detyrës së drejtorit të Teatrit Kombëtar, Milot Mustafa për të biseduar rreth procesit të shfaqjes.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 93
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 80
  Në duart e Nënës Tereze kam përjetuar dhe shprehur bashkëpunimin mes Zotit dhe njeriut”. Don Lush GJERGJI Kaluan- të mos them, “fluturuan” dymbëdhjetë vite nga kalimi në amshim i Mikut, Vëllait, Krijuesit, Skulptorit, Artistit të mirënjohur dhe të dashur, prof. AsimLokaj. Kujtimi për të, zgjon në mua shumë ndjenja, përjetime,…
  Tags: dhe, të, në
 • 78
  Sulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në Prekaz, në zemrën dhe kokën e UÇK-së duke i bërë asaj një rrethim të hekurt. Ajo që do të ndodhë në fillimet e marsit të vitit 1998 do të jetë…
  Tags: të, dhe, në
 • 78
  Kuvendi i Kosovës ka hapur sot dyert për të pritur diasporën në një seancë pune. Përmes konferencës katërditore “Diaspora Flet”, Kuvendi në bashkëpunim Germin, mundëson që bashkatdhetarët nga vende të ndryshme të botës të debatojnë bashkë me deputetët në sallën plenare për çështje që lidhen me diasporën dhe të drejtat…
  Tags: të, në, dhe
 • 77
  Politizimi i bordeve të ndërmarrjeve publike, po shihet si një prej faktorëve që po i çon këto ndërmarrje drejt procesit të falimentimit. Përfaqësues të shoqërisë civile të cilët kanë realizuar hulumtime për emërimet në këto pozita, thonë se një dukuri e tillë i ka përcjellë të gjitha qeveritë e deritashme…
  Tags: të, në
Comments