Kulturë

Sonte organizime të shumta në sheshet e Kosovës

​​Është në traditën e familjeve kosovare që të festojnë në shtëpitë e tyre dhe me rrethin e ngushtë të presin ndërrimin e viteve.

Mirëpo, viteve të fundit nuk kanë munguar as organizimet në sheshet e qyteteve kryesore të vendit.

Edhe këtë vit, do të ketë organizime të ndryshme pothuajse në çdo qytet të Kosovës.

Pa harruar eventet private të bareve dhe restoranteve, edhe institucionet ftojnë qytetarët në sheshe për të pritur vitin 2020 me shfaqjen e fishekzjarrëve.

Në Prishtinë, në hapësirën që njihet si “Prite n’shesh” programi fillon që në ora 13:00 me performanca muzikore dhe jo vetëm.

Vala Mulliqi Duo dhe DJ James do të përkujdesen për argëtimin e njerëzve që zgjedhin të kalojnë ditën në sheshin “Skënderbeu”, ndërsa është paralajmëruar edhe një shfaqje artistike me babadimra.

Ndërsa prej orës 22:00 do të performojnë edhe Alban Skënderaj, Offchestra, Art Lokaj & Friends, DJ Ylli Megi dhe Dj Wise.

Për nder të festës së vitit të ri, Komuna e Gjilanit organizon koncerti Festiv “Rockfest” te parkingu i banesave të Hotel “Kristal” në Gjilan në ora 15:00.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 98
  Pastor Femi Cakolli Kryetar i Kishës Protestante Ungjillore të Kosovës Në judaizëm Pashka nënkupton  kalimin. Fjala hebreje pashcah dmth. kalim, kursim. Me të kalue ty! Me të kursye ty! Me kalue prej skllavërisë në liri; prej territ në dritë; prej fiseve në një komb; me e kalua vetveten, shkretëtirën dhe…
  Tags: të, në, dhe, që
 • 97
  Edicioni i 17-të i festivalit të filmit që mbahet parvjetshëm në Prizren “ DokuFest”, këtë vit do të mbahet në datat 3-11 gusht. Drejtoresha e këtij festivali, Nita Deda, në konferencën e parë për media të këtij edicioni, ka shpalosur informacione rreth programit të festivalit që këtë vit trajton si…
  Tags: të, në, dhe, që
 • 97
  Gjergj Kastrioti-Skënderbeu mbetet figura më emblematike e historisë kombëtare shqiptare, simbol i unitetit dhe përfaqësues i denjë i kombit shqiptar. Kështu u tha në manifestimin “Ditët e Skënderbeut”, me rastin e 550- vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeu, organizuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Fakulteti i Edukimit dhe…
  Tags: të, në, dhe, që
 • 97
  Që nga 17 shkurti i këtij viti kur edhe Kosova shënoi ditëlindjen e saj të dhjetë, Muzeun e Kosovës e kanë vizituar mbi 7 mijë vizitorë, ku një numër i konsiderueshëm prej tyre janë turistë të huaj. Kështu ka bërë të ditur drejtori i Muzeut të Kosovës, Skënder Boshtrakaj në…
  Tags: të, në, dhe, që
 • 97
  Ka filluar kremtimi i Javëve të Frankofonisë në Kosovë, aktivitet ky që kremtohet çdo vit në muajin mars, në më shumë se 70 vende të botë. Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës si koordinatore vendore e Frankofonisë në Kosovë, së bashku me përfaqësitë diplomatikë të Francës, Belgjikës, Luksemburgut, Zvicrës…
  Tags: të, në, dhe, që
Comments