LAJMET E FUNDIT

Stadiumi “testohet” nga UEFA, por pa ndeshje

Stadiumi “Fadil Vokrri” gjatë gjithë ditës së hënë është “testuar” nga inspektorët e UEFA-s, kanë njoftuar zyrtarë të Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK).

Për të hënën ishte paraparë edhe një ndeshje mes veteranëve të Prishtinë dhe Vlorës, sa për të testuar stadiumin e rinovuar, por ajo nuk është luajtur, shkruan sot “Koha Ditore”. Në fakt, e njëjta ishte paraparë edhe për datën 28 korrik, por për shkak të zisë kombëtare për vdekjen e veprimtarit të çështjes kombëtare, Adem Demaçi, u shty.

Gjithsesi, të hënën stadiumi iu nënshtrua gjatë tërë ditës inspektimit. Zyrtarët e UEFA-s nisën punën në mëngjes dhe e mbaruan në mbrëmje, kur i testuan reflektorët. Në bazë të raportit të tyre, UEFA do të vendosë të japë ose jo leje për zhvillimin e ndeshjes së Superkupës ndërmjet Dritës e Prishtinës, më 13 gusht. Nëse e jep lejen, atëherë kjo do të ishte ndeshje edhe testuese për stadiumin që u rinovua për më shumë se dy vjet dhe kushtoi rreth 9 milionë euro, para të ndara kryesisht nga Ministra e Kulturës, Rinisë dhe Sportit.

“Inspektorët e UEFA-s do t’i inspektojnë të gjitha pajijset e vendosura në stadium dhe nëse gjithçka është në rregull, atëherë do ta japin lejen për një ndeshje testuese që pritet të jetë ajo e Superkupës”, ka thënë kreu i FFK-së, Agim Ademi.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 99
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 96
  Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili, gjatë vizitës së tij zyrtare në Zagreb, është pritur sot nga ministri i Shëndetësisë së Kroacisë, Milan Kujundzic, njofton kumtesa ministrore, transmeton Koha.net. Ismaili dhe Kujundzic diskutuan për forcimin e bashkëpunimit mes dy vendeve në fushën e shëndetësisë, në veçanti rreth ndihmës që ky shtet…
  Tags: të, në, për, dhe
 • 95
  Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, do të vizitojnë vendet e Ballkanit, përfshirë edhe Kosovën. Vizita në Kosovë e zyrtarëve evropianë, e paraparë më 28 shkurt, bëhet në kuadër të një turneu të…
  Tags: të, në, për, dhe
 • 95
  Operatorët e telekomunikacionit në Shqipëri e Kosovë nuk i rezistojnë presionit të BE-së për mosnënshkrimin e marrëveshjes për uljen, deri në heqjen e plotë, të tarifave të roaming në vendet e Ballkanit Perëndimor. Me nismën e BE-së, kjo rezistencë duket se është thyer dhe, së shpejti, qytetarët e Ballkanit Perëndimor…
  Tags: të, në, për, dhe
 • 93
  Ekspozitë emocionale e ka quajtur prezantimin e tij të parë në vendin e tij të lindjes, artisti shqiptar i njohur ndërkombëtarisht, Sislej Xhafa. Lidhur me këtë projekt të madh artistik, Xhafa pati sot një paraqitje para publikut bashkë me kuratorin e ekspozitës së titulluar “Të dua pa e ditur”, raporton…
  Tags: të, në, për
Comments