LAJMET E FUNDIT

Sulm gjatë shërbesave në kishat e krishtera në Indonezi

Të paktën 11 persona humbën jetën dhe dhjetëra të tjerë u lënduan në sulmet e së dielës. Sipas policisë, një nënë dhe dy fëmijët e saj hodhën veten në erë në një kishë, ndërsa babai dhe 3 djemtë e tjerë morën në shënjestër kishat e tjera.

Sulmi i parë goditi kishën katolike romake të Santa Maria në Surabaya, duke vrarë katër vetë, duke përfshirë një ose më shumë bombardues, u tha gazetarëve në vendin e ngjarjes zëdhënësi i policisë, Frans Barung Mangera. Ai tha se dy oficerë policie ishin midis një total prej 41 të plagosurve.

Shpërthimi u pasua nga një shpërthim më vonë në Kishën e krishterë të Diponegoro dhe një e treta në Kishën Pantekosta të qytetit, tha Mangera.

Bombardimet ishin më të këqijat, pasi një seri sulmesh mbi kishat në prag të Krishtlindjes në vitin 2000 vranë 15 njerëz dhe plagosën pothuajse 100. Pakicat fetare, veçanërisht të krishterët, janë vënë në shënjestër në mënyrë të përsëritur.

Një dëshmitar e përshkroi gruan me fëmijë, duke thënë se po mbante dy çanta në kishën Diponegoro.

“Oficerët e parë e bllokuan atë para oborrit, por gruaja i injoroi dhe u fut brenda me forcë. Papritmas ajo përqafoi një civil atëherë (bomba) shpërtheu, “tha një roje me emrin Antonius.

Gota të copëtuara dhe copa të betonit mbushën hyrjen e kishës së Santa Maria, e cila ishte e mbyllur nga policia. Personeli i shpëtimit trajtoi viktimat në një fushë aty pranë, ndërsa oficerët inspektuan motoçikletat e shkatërruara në parkingun që u dogjën në shpërthim.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  Pemët e Krishtlindjes janë bërë një simbol mbarëbotëror për paqen dhe gëzimin e mirë. Ata janë në qendër të një prej tubimeve më të mëdha të familjes të vitit. Dhe fetë e të gjitha formave dhe madhësive e shndërrojnë atë si diçka shpirtërore dhe kuptimplote për besimet e tyre. Ndërsa…
  Tags: të, dhe, një, në
 • 100
  Krishtlindja është si një festë e shenjtë fetare dhe një fenomen global kulturor dhe komercial. Për dy mijëvjeçarë, njerëzit në mbarë botën e kanë vëzhguar atë me tradita dhe praktika të cilat janë të natyrës fetare dhe sekulare. Të krishterët festojnë Ditën e Krishtlindjeve si përvjetorin e lindjes së Jezusit…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 97
  Përshkrimi dhe studimi i së folmes së fshatrave shqiptare të Ukrainës, për të cilën bie fjala më poshtë, ishte filluar që në çerekun e parë të shek. XX nga akademiku N. S. Derzhavin dhe ka vazhduar deri kohët e fundit, shkruan Aleksander Novik. Kontributin me vlerë në studimin linguistik të…
  Tags: të, në, dhe
 • 97
  Përshkrimi dhe studimi i së folmes së fshatrave shqiptare të Ukrainës, për të cilën bie fjala më poshtë, ishte filluar që në çerekun e parë të shek. XX nga akademiku N. S. Derzhavin dhe ka vazhduar deri kohët e fundit, shkruan Aleksander Novik. Kontributin me vlerë në studimin linguistik të…
  Tags: të, në, dhe
 • 94
  Artisti Avni Pantina mbrëmë solli një rrugëtim artistik nga toka e Somalisë e që ishte përmbledhur në një set të fotografive bardh dhe zi, në të cilin reflektoheshin vuajtjet e popullit atje. Krejt këto erdhën mbrëmë në Galerinë e Ministrisë së Kulturës ku edhe u bë hapja e ekspozitës “Një…
  Tags: të, në, një
Comments