Kulturë

Të hënën “Mosmarrëveshja” e Camus premierë në TKK

Në Tetarin Kombëtar të Kosovës, në Prishtinë, të hënën shfaqet premierë “Mosmarrëveshja” e Albert Camus. Regjinë e kësaj shfaqjeje, që do të jepet të hënën, më 20 maj, e ka bërë Fata Hyseni.

Ajo do të reprizohet edhe më 21 e 22 maj, gjithnjë në orën 21, bëjnë të ditur në Teatrin Kombëtar.

 

Ndërsa asistent regjia i kësaj shfaqjeje është Skender Podvorica, në të luajnë: Kumrie Hoxha, Florieta Bajraktari, Armend Ballazhi, Shpetim Selmani e Fatlume Bunjaku; skenograf është Mentor Berisha, kostumet Alma Krasniqi, dhe muzika Gëzim Hasani, transmeton Koha.net.

Përmbajtja e shkurtër e “Mosmarrëveshjes” është si në vazhdim:

Bujtina në të cilën kanë mbetur të izoluara një nënë dhe e bija e saj Marta, kthehet në një vend krimi.

Ato nisen drejt misionit të madh për mbledhjen e parave për t’u larguar nga ky izolim.

Mënyra se si ato do të sigurojnë paratë është mizore dh e çuditshme: ato pranojnë klientë, i vrasin dhe ua marrin paratë.

Zhani, djali i vetëm i shtëpisë i larguar njëzet vjet më parë, kthehet për ta sjellë pasurinë e tij në shtëpi.

Vendimi që në fillim të lajmërohet si një klient, do t’i kushtojë atij me jetë.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 95
  Para se të flasim për secilin veç e veç, duhet theksuar fakti se janë të rralla edhe në botën me qytetërim të lartë, kur anëtarët e një familjeje hyn së bashku me historinë e lëvizjes kombëtare të një populli, siç është rasti me familjen e Qeriazëve. Prof. Dr. NEBI DERVISHI…
  Tags: të, në, dhe, për
 • 92
  Vendi i vogël i Ballkanit padrejtësisht nënvlerësohet. Ai ka natyrë grandioze, njerëz mikpritës dhe kulturë mahnitëse. [Ky shkrim u botua në numrin më të ri të revistës zvicerane «Weltwoche»]. Së fundi, në një ndejë, ia nisa muhabetit me një të panjohur. Kur i tregova se kam qenë për pushime në…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 89
  Krishtlindja është si një festë e shenjtë fetare dhe një fenomen global kulturor dhe komercial. Për dy mijëvjeçarë, njerëzit në mbarë botën e kanë vëzhguar atë me tradita dhe praktika të cilat janë të natyrës fetare dhe sekulare. Të krishterët festojnë Ditën e Krishtlindjeve si përvjetorin e lindjes së Jezusit…
  Tags: të, në, dhe, një
 • 88
  Vdekja e Jezusit është ndër ngjarjet më të përfolura ndonjëherë, si dhe një ndër faktet historike më fascinuese. Madje edhe kritikët më të mëdhenj e pohojnë se vdekja e Jezusit në duart e ushtarëve romakë është një fakt i padiskutueshëm historik. Por pse u dënua Jezusi nga Nazareti me vdekje?…
  Tags: të, dhe, për
 • 88
  Nga: Driton Krasniqi Mund të ngjajë që një pjesë e konsiderueshme e njerëzve edhe mund të mos jenë në dijeni se liria fetare shtrihet mu në zemër të demokracisë amerikane. Amendamenti i parë i Kushtetutës së SHBA-së përcakton orientimin shtetëror se Kongresi nuk do të themelojë asnjë religjion dhe nuk…
  Tags: të, në, për
Comments