Mesazh

Të krishterët mësojnë të presin

E verteta e çeshtjes eshte se shumices se pyetjeve tona te veshtira nuk mund t’u jepet pergjigje ketu ne toke. Duhet ta pranojme se “mendimet e tij nuk jane mendimet tona”. Por ne te krishteret jemi te sigurt se nuk do te ecim gjithmone ne erresire. Jo. sepse ne perjetesi te gjitha ketyre pyetjeve shqetesuese do t’ju jepet pergjigjja. Ky pershkrim ndihmon per ta shpjeguar kete: Ne qofte se shikoni anen e prapme te
nje qilimi persian, e gjitha qe mund te shihni duket si nje ngaterrim i rastesishem fijesh. Por kur qilimi kthehet nga ana tjeter, shfaqet nje dizajn i shkelqyer. Atehere ju zbuloni se ekziston nje rregull i persosur ne ate qe duket si peshtjellim.

Ne kete bote te vjeter ne mund te shohim vetem anen e prapme te qilimit te jetes. Qdo gje duket kaq e ngaterruar e pa kuptim. Por ne qiell, do te jemi ne gjendje te admirojme anen e mbare dhe atehere do te çuditemi se sa me urtesi dhe sa metodikisht e ka modeluar Perendia jeten tone. Ne gjendjen tone te tanishme, ne jemi si dikush qe nget nje veture naten. Ai do te ishte ne gjendje te shijonte pamjen
e fshatit ndersa kalonte aty, veçse erresira ia fsheh ate nga pamja. Ai nuk mund te shquaje asgje nga peisazhi qe do te deshironte te shihte. Megjithate, ai ka drite te mjaftueshnie per te ngare, ne saje te fenereve te parme.

Ka shume gjera qe ne te krishteret do te donim t’i dinim dhe t’i kuptonim. Ne do te donim t’i kuptonim udhet’e” Perendise te ishim ne gjendje te shpjegonim” pse Perendia e ben kete apo ate gj’e. Ketu ne toke ne jemi ne erresire. Shume gjera na jane fshehur. Por Perendia na ka dhene drite te mjaftueshme per te gjetur udhen e duhur. Fjala e Tij – Ligji ne Dhiaten e Vjeter dhe Ungjilli i Jezusit ne Dhiaten e Re – na tregojne mjaft nga rruga per te na çuar ne synimin e perjetshem. Kur te kemi arritur ne qiell, do te linde dielli per ne. Ateher do te jemi ne gjendje te shohim qarte cfare kishin ne te dhjath e ne te majt te udhes sone. Do ta kuptojme perse ” Perendia e lejoi gjithe kete. – Vilhelm Bush

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 72
  Ne kemi pare tashme ne Psalmin 78 se sa e rendesishme eshte qe femijet te vendosin te Perendia besimin e tyre (vargu 7) qe ata te mos jene si etërit e tyre (vargu 8) nje brez kokeforte dhe rebel. A mund ta perfytyroni jeten si nje shkemb i rrepirte mbi…
  Tags: te, ne
 • 63
  Nga kjo ne e kuptojme kujdesin qe Zoti Jezus shprehte per femijet kur Ai urdheroi Pjetrin tek Gjoni 21:15 "Kulloti qengjat e mi." Duket se eshte nje rrjedhim i arsyeshëm për të përfunduar që Ai u referohet këtu fëmijëve. Qengjat jane te vegjelit e kopese. Ne dy vargjet e meposhtme…
  Tags: te, ne
 • 41
  Gjatë një takimi që u mbajt mbrëmë në New York, konsullja e Kosovës në New York Teuta Sahatqija, tha se edhe një herë mori lajm të mirë nga Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Nikki Haley. Ajo tha se Haley falënderoi Kosovën për miqësinë që ka me SHBA e gjithashtu tha…
  Tags: te, ne
 • 33
  Tema që sot kemi zgjedhur ta ndajmë me ju është ajo e Ditës së Evropës, e cila tashmë festohet edhe në Kosovë, dhe është festë zyrtare shtetërore. Eshtë mbajtur diskutimi i iniciuar nga Komisioni per Integrime Evropiane me mbështetje te GIZ-it gjerman në Kosovës për rëndësine e përfshirjes së të…
  Tags: te
 • 33
  Një raport i ri i OKB-së vë në dukje se numri i atyre që jetojnë me virusin HIV në botë vazhdon të shtohet dhe i ka kaluar te 40 milionet - niveli më i lartë deri më sot Në Kosovë numri i të infektuarve me HIV është 113 raste (31…
  Tags: te
Comments