Kulturë

“Teatri, vitet ‘50” kthen imazhet e themeleve të skenës shqiptare

Fotografi të realizuara para gati shtatë dekadash në skenën e Teatrit Kombëtar të Shqipërisë që shpërfaqin aktorët e rolet e asaj kohe, janë bërë bashkë në ekspozitën e titulluar “Teatri, vitet ’50”. Holli i qendrës kulturore “arTurbina” në Tiranë është shndërruar në hapësirë nëpërmjet së cilës vizitorët kthehen prapa në kohë sa i përket jetës teatrore në Shqipëri.

Ekspozita e arkivit të Teatrit Kombëtar nxjerr në pah fotografi të aktorëve si Mihal Popi, Naim Frashëri, Kadri Roshi, Marie Logoreci, Margarita Xhepa, Drita Pelinku, Tinka Kurti, Sulejman Pitarka, Ndrek Luca dhe figurave të tjera të skenës së asaj kohe. Imazhet bardhezi zbulojnë pjesë nga mozaiku i skenës teatrore të viteve ’50, kur edhe arti ishte i varur nga ideologjia komuniste, shkruan sot Koha Ditore.

Kritiku i artit Josif Papagjoni ka thënë se në ato vite në skenë kanë qenë vepra të suksesshme të teatrit si “Orët e Kremlinit”, “Familja e peshkatarit”, “Prefekti”, “Revizori”, “Intrigë dhe dashuri”.

“Ka pasur shumë drama të huaja, vepra ruse. Shumë mirë që ekspozohet se çfarë është bërë me teatrin në atë kohë. Aktorët e teatrit në ato vite vinin nga lëvizja amatore dhe nuk ishte shkollë profesioniste, ata bartën me vete dhe pjesën e amatorizmit”, ka thënë Papagjoni. Sipas raportimit të medieve shqiptare, imazhet kanë ngjallur interes për publikun. Sipas Papagjonit, regjisorët rusë që erdhën ato vite në Shqipëri, për teatrin patën ndikimin e tyre si dhe për aktorët në skenë.

“Në Shqipëri erdhën regjisorët rusë, të cilët ndikuan në kualifikimin e aktorëve, ndërkaq u çuan në Jugosllavi dhe në vendet e Lindjes në Hungari në Bashkimin Sovjetik, ku vazhduan shkollat Pirro Mani, Kujtim Spahivogli, Drita Agolli, Esat Oktrova, Serafin Fanko e të tjerë”, ka thënë ai. Ka treguar se në vitet ’60, kur u ndërprenë marrëdhëniet diplomatike me ish-Bashkimin Sovjetik, regjisorët vendorë ngritën në një nivel të ri artistik lojën e aktorit, nivelin e teatrit, ku dolën në pah edhe skenografët Agim Zajmi e Shaban Hadëri”. Sipas Papagjonit, aktorët e atyre viteve sollën role të paharruara.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  Sopranoja kosovare Elbenita Kajtazi, e cila po bën karrierë në Gjermani, do të bëhet pjesë e një projekti muzikor pak më ndryshe se ato të mëparshmet. Do të ngjitet në skenë me emra të mëdhenj të skenës së muzikës klasike botërore. Bashkë me dirigjentin e njohur amerikan Kent Nagano e…
  Tags: të, në, dhe
 • 100
  Unë do të jem 71 këtë Krishtlindje, kështu që ka pasur shumë Krishtlindje, disa të mrekullueshme, disa të trishtuara dhe, si me shumicën e familjeve, disa katastrofike. Megjithatë, gjithmonë ka qenë një kohë e mrekullueshme për mua. Por Krishtlindja më e mirë ndonjëherë ishte ajo që festuam më 2 janar…
  Tags: të, dhe, në
 • 100
  Sulmin e gjerë që e kishte ndërmarrë Serbia në Drenicë për të zhdukur Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e koncentroi në Prekaz, në zemrën dhe kokën e UÇK-së duke i bërë asaj një rrethim të hekurt. Ajo që do të ndodhë në fillimet e marsit të vitit 1998 do të jetë…
  Tags: të, dhe, në
 • 100
  Kuvendi i Kosovës ka hapur sot dyert për të pritur diasporën në një seancë pune. Përmes konferencës katërditore “Diaspora Flet”, Kuvendi në bashkëpunim Germin, mundëson që bashkatdhetarët nga vende të ndryshme të botës të debatojnë bashkë me deputetët në sallën plenare për çështje që lidhen me diasporën dhe të drejtat…
  Tags: të, në, dhe
 • 100
  Shtatorja e Nënë Terezës, me gjatësi 161 cm, është vendosur ditët e fundit në Kishën e Shën Marisë në Trsat të Rijekës, në Kroaci. Lajmi u bë i ditur nga ministri i Shtetit Shqiptar për Diasporën, Pandeli Majko. Në ceremoninë e përurimit të kësaj shtatoreje, të organizuar nën kujdesin e…
  Tags: të, në, dhe
Comments