Informacione

Tërmeti trondit Turqinë, thirrje për lutje dhe ndihmë!

Mëngjesin e sotëm një tërmet i fuqishëm ka goditur Turqinë juglindore, pranë kufirit me Sirinë, duke vrarë më shumë se 500 njerëz dhe duke bllokuar mijëra të tjerë.
Lëkundjet fatale zgjatën rreth një minutë dhe u ndjenë deri në Qipro, Egjipt dhe Liban. Shërbimi Gjeologjik i SHBA tha se tërmeti me magnitudë 7.8 goditi në orën 04:17 me orën lokale në një thellësi prej 17.9 km (11 milje) pranë qytetit të Gaziantep.
Në Turqi raportohet për të paktën 360 viktima, ndërsa Damasku informon për mbi 230 persona që kanë ndërruar jetë dhe mijëra të tjerë të plagosur në të dy shtetet.
Shumë ndërtesa janë shembur dhe ekipet e shpëtimit janë vendosur për të kërkuar të mbijetuarit nën grumbuj të mëdhenj rrënojash.
Ndërtesa kishash dhe besimtarë të krishterë janë prekur nga tërmeti që tronditi mëngjesin e së hënës Turqinë dhe Sirinë. President i Shema Media Group, Soner Tufan tregon se një nga qytete më prekura është Antiokia.
“Ka shumë vëllezër dhe motra të krishterë të prekur dhe shumë ndërtesa kishash të shkatërruara. Dhe gjithashtu është një çift i krishterë, Polla dhe Hakan ata janë ende në rrezik. Janë ende nën rrënoja dhe grupet e shpëtimi duke tentuar ti nxjerrin ata jashtë.”
Thirrja që vjen nga President i Shema Media Group në Turqi, Soner Tufan është për lutje dhe ndihmë.
Lutuni për Njerëzit, lutuni për mbrotje dhe për vëllezërit dhe motrat nën rrënoja”.
Edhe Radio 7 i bashkohet thirrjes për ndihmë dhe lutje për të gjithë personat e prekur nga tërmeti në Turqi. Lutjet tona shkojnë për ndihmë në këtë kohë nevoje për shpëtim të jetëve dhe personave të lënduar dhe ngushëllimin e zemrave të familjarëve që kanë humbur të afërmit e tyre.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 95
  Kinë, Partia Komuniste rishkrim të Biblës në një këndvështrim tjetërPartia Komuniste Kineze, po rishkruan Biblën me rishikime që përpiqen ta portretizojnë Jezusin, në një këndvështrim tjetër. Tina Ramirez, është themeluesja dhe presidentja e Hardwired – një grup që ka qenë një kritik i zëshëm i Partisë Komuniste Kineze dhe persekutimit të grupeve fetare dhe pakicave politike. “Pse Partia Komuniste…
  Tags: të, në, një, dhe, informacione
 • 95
  Sulmet ndaj të krishterëve në Nigeri, mijëra të vrarëQindra të krishterë, janë vrarë nga terroristët Fulani në Nigerinë Qendrore. 30,000 banorë  janë larguar nga banesat e tyre për ti shpëtuar sulmeve të terroristëve dhe rreth 30 ndërtesa kishash, 2,000 shtëpi janë shkatërruar, 150 makina me drithëra në zone janë  plaçkitur.  Nga vëzhgimi i Open Doors 2023, Nigeria u…
  Tags: të, në, janë, dhe, informacione
 • 93
  Ndikimi i pajisjeve elektronike në shëndetin tonëShumica e njerëzve sot jetojnë në një  lumë radiofrekuencash të emetuara nga teknologjitë me valë të të gjitha llojeve,  nga telefonat inteligjentë tek tabletët, monitorët e bebeve, televizorët, pajisjet smart dhe shumë të tjera. Sipas  ekspertëve, ekspozimi  i vazhdueshëm  ndaj këyre  pajisjeve, mund të ketë pasoja të rënda për shëndetin…
  Tags: të, dhe, në, një, informacione
 • 92
  Hapat për një jetë të shëndetshmeHerë pas here, të gjithë mund të gjendeni përballë pikëpyetjeve në situata të caktuara. Duke mos njohur mënyrat e duhura për të jetuar në mënyrë të shëndetshme, në shumë aspekte vihet re se diku, diçka nuk shkon. Taylor Cwiertniewicz, infermiere e lartë e specializuar për kujdesin familjar në Kaliforni të…
  Tags: të, në, për, informacione
 • 92
  Ushqimet ketogjenike-çfarë duhet dhe nuk duhet të hamëDieta ketogjenike është një regjim ushqimor me pak karbohidrate, me shumë yndyra të mira dhe me proteina të moderuara. Është një dietë efikase jo vetëm në rënien nga pesha por ndihmon dukshëm në sëmundjen e Epilepsisë, Alzheimerit, Parkinsonit, Migrenës, sëmundjet kardio-vaskulare, dislipidemitë dhe diabet. Në një intervistë për TV7 Albania, nutricionistja…
  Tags: të, në, dhe, një, informacione
Comments