Kulturë

Udhëtimi elegant në piano kulmon me impresionizëm

Fikja e dritave tashmë është bërë si ritual që të paralajmërojë vepra që luhen me mjeshtëri. E ka “reprizuar” edhe pianisti norvegjez me famë botërore Hakon Austbo në natën e tretë të “Chopin Piano Fest” të enjten mbrëma në Amfiteatrin e Ri të Bibliotekës Qendrore Universitare. Vepra që hapi mbrëmjen qe “Polonaise Fantasie op. 61” e kompozitorit Frederic Chopin, të cilën ai e kishte shkruar për piano solo në vitin 1846, qe një dedikim, shkruan sot Koha Ditore.

Nga kritikët është vlerësuar për kompleksitetin harmonik dhe formën e ndërlikuar. Në repertorin e Austbos u pasua nga “Lyric Pieces op. 54″ e Edvard Grieg në gjashtë pjesë të emërtuara “Shepherd Boy”, “Norwegian Peasant March”, “March of the Trolls”, “Notturno”, “Scherzo”, “Bell Rining” nga koleksioni i 66 pjesëve për piano të këtij kompozitori të publikuara në dhjetë vëllime që nga viti 1867 deri më 1901. Për dallim nga netët e kaluara që veprat luheshin pandërprerë, përfundimi i çdo vepre u shoqërua me ngritjen në këmbë të Austbos. Muzikë, interpretime, kulturë është moto e “Chopin…”, e pikërisht ajo u ridëshmua me të.

Para pushimit të pjesës së dytë dy herë e kanë ritkhyer në skenë duartrokitjet e shumta të publikut. Ndërsa në pjesën e dytë janë luajtur veprat “Sonata no 10 op.70”, e kompozitorit Alexander Scriabin dhe “Miroirs” e Maurice Ravel në pesë kohë. Kjo suitë për piano është shkruar nga kompozitori francez Ravel mes viteve 1904-1905 dhe është performuar për herë të parë një vit më vonë. Secila nga kohët e veprës u kushtohet anëtarëve të grupit artistik avangard francez “Les Apaches” që përbëhej nga një grup të rinjsh me vizion, poetë, kritikë e muzikantë që ndryshe u janë referuar edhe si huliganët apo rebelët. Si shenjë mirënjohjeje për ta Ravel kishte filluar të kompozonte “Pasqyrat”. Megjithatë, ishte publiku kosovar që përveçse e kishte sjellë për herë të dytë në Kosovë me kërkesa të shumta, e sollën edhe në skenë për të luajtur jashtë programit veprën e kompozitorit Oliver Messiah “Noel” që ka referencën në teologji.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 89
  Sopranoja kosovare Marigona Qerkezi është vlerësuar me çmimin special në garën e 4-të të këndimit operistik në Portofino të Italisë. Qyteti i vogël italian i njohur për limanin piktoresk dhe resortet luksoze, për një javë qe nikoqir i garës në mes 250 këngëtarëve lirik që vinin nga 48 shtete të…
  Tags: të, në, për, nga, është, që
 • 87
  Shtete anëtare të Bashkimit Evropian kërkojnë që të përfshihen në fazën përfundimtare të dialogut mes Kosovës e Serbisë i cili do të çonte në një marrëveshje ligjërisht obliguese për një normalizim zë plotë të marrëdhënieve, ka mësuar Radio Evropa e Lirë, edicioni në gjuhën serbe. Siç kanë thënë burimet evropiane,…
  Tags: të, në, për, që
 • 86
  Zoti do t’u japë një vizion më të fuqishëm  atyre që janë besnikë me atë gjë  që Ai u ka ngarkuar në këto momente. Bibla na mëson se Zoti shpërblen shërbyesit e Tij besnikë: Dhe zoti i tij i tha: “Të lumtë, shërbëtor i mirë dhe besnik; ti u tregove…
  Tags: të, që, në, për
 • 84
  Kërkesës së shtruar qysh më 2013 për të shpëtuar veprat e skulptorit Agim Çavdarbasha – skulpturat që kaherë kanë nisur të shkatërrohen në oborrin e galerisë-muze në Çagllavicë – Ministria e Kulturës do t’i përgjigjet duke angazhuar ekspertë të institucioneve të veta. Ky institucion ka paralajmëruar që më së largu…
  Tags: të, në, për, që
 • 84
  Ministria e Kulturës planifikon që gjatë muajit korrik, një pjesë e kabinetit të ministrit të bartet në Prizren. Për të marrë epilog kjo çështje pritet që së shpejti Komuna e Prizrenit dhe Ministria e Kulturës të nënshkruajnë një marrëveshje për shfrytëzimin e objekteve që i janë ndarë MKRS-së në qytetin…
  Tags: të, që, në, për
Comments