LAJMET E FUNDIT

Vazhdon numërimi i votave nga KQZ-ja, këto janë rezultatet e fundit

Komisioni Qendror Zgjedhor ka vazhduar me numërimin e votave për zgjedhjet e 6 tetorit.

Nga 97,80% të votave të numëruara, Lëvizja Vetëvendosje vazhdon të kryesojë me një diferencë prej rreth 1.44 pikësh të përqindjes ndaj Lidhjes Demokratike të Kosovës.

LVV momentalisht ka 25,59% në krahasim me 24,87% të LDK-së.

PDK-ja vazhdon të mbes partia e tretë nga këto zgjedhje me 21,06% të votave nga 97,80% të votave të numëruara.

Në vend të katërt po ashtu i pandryshuar mbetet koalicioni AAK-PSD me 11,53%. Pas tyre është Lista Serbe me 6,71% dhe i fundit, që rrezikon pragun zgjedhor, është koalicioni Nisma Socialdemokrate – Aleanca Kosova e Re – Partia e Drejtësisë me 4,90%.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 84
  E vërteta sivjet në Kosovë do të eksplorohet edhe nëpërmjet artit. Këtë do ta bëjë një prej festivaleve më të mëdha në rajon sa i përket kinematografisë. Të hënën kanë filluar që të shpalosen detaje të edicionit të 18-të të festivalit ndërkombëtar të filmit dokumentar dhe të shkurtër “DokuFest”. Si…
  Tags: të
 • 83
  Sot është finalizuar iniciativa ‘’Lumbardhi, hapësirë publike për të gjithë’’ e konceptuar nga pjesëmarrësit e Shkollës së Aktivizimit Urban në kuadër të projektit “Rikthimi i Qytetit’’. Kjo iniciativë ka për qëllim të kontribuojë në pasurim përmbajtjesorë të hapësirave të përbashkëta të Kino Lumbardhit përmes bibliotekës së hapur, posterave informues lidhur…
  Tags: të
 • 83
  Sot hapet edicioni i 20-të i Panairit të Librit “Prishtina 2018” Sot në Prishtinë hapet edicioni i 20-të i Panairit të Librit “Prishtina 2018”, ku pritet të marrin pjesë më shumë se 100 shtëpi botuese nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia dhe diaspora. Sipas organizatorëve, ky edicion është jubilar pasi përkon me…
  Tags: të
 • 77
  Ambasada e Amerikës në Prishtinë ka reaguar ndaj deklaratave të liderëve kosovarë, të cilët kanë thënë se iniciative e tyre për Gjykatën Speciale do të dëmtojë marrëdhëniet e Kosovës me SHBA-në. Javë më parë krerët kosovarë kishin filluar një iniciativë për shfuqizimin e Ligjit për Gjykatën Speciale, iniciativë kjo që…
  Tags: të
 • 76
  Manifestimi shumë kulturor mbarëkombëtar “Flaka e Janarit 2019”, i cili këtë vit mbahet për herë të 28-të në Gjilan dhe organizohet nën përkujdesjen e kryetarit të komunës, Lutfi Hazirit, i kushtohet 20-vjetorit të çlirimit të Gjilanit. Për dallim prej viteve paraprake, kësaj radhe më 11 janar është ndezur Flakadani tek…
  Tags: të
Comments