LAJMET E FUNDIT

Veteranë të UÇK-së distancohen nga deklarata e Haradinajt për ambasadorin amerikan

Pas deklaratës së sekretarit të OVL-së, Nasim Haradinaj, i cili e ka fyer ambasadorin amerikan në Prishtinë, Greg Delawie, veteranë të UÇK-së janë distancuar nga deklarata e tij, duke e cilësuar atë skandaloze.

Veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sejdi Godanci, me anë të një postimi në profilin e tij në “Facebook”, ia ka kujtuar Haradinajt se kur flet ambasadori Deawie flet Amerika, e dihet ç’është Amerika për ne.

Godanci e ka quajtur skandaloze deklaratën e Haradinajt, dhe ka shtuar se deklarata që ka bërë ai është personale dhe jo të veteranëve të UÇK-së.

Ai ka shkruar se për Haradinajn ndoshta Delawie është një “palaço”, por për të (Godancin) ka thënë se ambasadori është Amerika dhe i ka kërkuar të kuptojë që kur flet Delawie, flet Amerika.

Edhe veterani nga Ferizaji, Bashkim Fazliu, si njëri ndër veteranët më të vjetër të UÇK-së në Ferizaj, si ish-sekretar për 14 vjet i OVLUÇK-Ferizaj, si ish-anëtar i Shtabit të ZO të Nerodimes (epror i ndërlidhjes), po ashtu është distancuar nga deklarata e Haradinajt.

“Distancohem publikisht nga çdo deklaratë fyese që bëhet sidomos në emër të veteranëve kundrejt SHBA-ve dhe përfaqësuesve zyrtarë të tyre. Ne, veteranët dhe luftëtarët e vërtetë e dimë fort mirë se kush është miku më i mirë dhe aleati ynë më i qëndrueshëm, që na është gjetë në momentet më kritike të ekzistencës tonë! Prandaj, luftëtarët e vërtetë do të distancohen pa dallim ndaj cilitdo që fyen miqtë tanë, partnerët tanë. Ne me amerikanët kemi vëllazëri gjaku dhe asnjë individ qoftë andej, qoftë këndej, nuk do të mund ta prishë këtë vëllazëri të shenjtë të cilën duhet ta ruajmë si sytë e ballit! E përsëris se nuk është interes i Amerikës ne me qenë me ata, por është interesi i Shqiptarëve me qenë me Amerikën! “, thuhet ne deklaratën e Bashkim Fazliut -Migjenit.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 85
  Në mesin e katër anëtarëve të emëruar në Këshillin Drejtues të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” është edhe Ardiana Bunjaku, ish-drejtoresha e ministrit të Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi. Vendimin për emërimin e Bunjakut dhe të tre anëtarëve të tjerë në KD të UP-së ministri Bytyqi e ka marrë…
  Tags: të, në, dhe, është
 • 85
  Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike alarmon për nivelet e larta të ndotjes së ajrit në Kosovë e veçmas në Prishtinë. Në sezonin e dimrit, qyteti i Prishtinës është zhytur në smog që paraqet ndotje të kombinuar të ajrit me gazra dhe aerosole, i cili vërehet gjithandej. Sipas të dhënave të…
  Tags: të, dhe, në
 • 83
  Zoti si Bariu i Madh, gjithnjë kërkon delen e humbur; Si Zoti i shtëpisë, është në kërkim të monedhës së humbur; Ndërsa si një At, Ai pret dhe nuk kërkon asgjë… Sigurisht, nga pozicioni i Atit, Ai i njeh të gjithë bijtë e Tij. Durimi i Tij pret, ndërsa hiri…
  Tags: të, në, dhe
 • 83
  Unë do të jem 71 këtë Krishtlindje, kështu që ka pasur shumë Krishtlindje, disa të mrekullueshme, disa të trishtuara dhe, si me shumicën e familjeve, disa katastrofike. Megjithatë, gjithmonë ka qenë një kohë e mrekullueshme për mua. Por Krishtlindja më e mirë ndonjëherë ishte ajo që festuam më 2 janar…
  Tags: të, dhe, në
 • 81
  Ambasadori francez në Beograd, Frederic Mondoloni, ka thënë se Franca është shet mik i Serbisë dhe se miqtë e thonë të vërtetën, e ajo është se nuk do të ketë integrim të Serbisë në BE pa marrëveshje për Kosovën. “Franca është shtet mik i Serbisë, dhe mes miqve thuhet e…
  Tags: të, se, në, ka, dhe
Comments