Kulturë

“Zgjoi” merr “Hyjneshën e Artë”, çmimet kryesore të “PriFestit” i marrin artistët nga Kosova

“Prishtinë International Film Festival” ka përfunduar edicionin e 13-të. Një vit i cilësuar si sfidues nga organizatorët kryesisht për shkak të pandemisë, mirëpo edhe sfidave personale që kanë pasur gjatë kësaj kohe drejtuesit e festivalit, regjisori Fatos Berisha dhe producentja Vjosa Berisha. Një javë e jashtëzakonshme me rrethana të pazakonta që u përmbyll me ndarjen e çmimeve të dielën mbrëma.

Programi garues i filmave të Ballkanit si fitues solli projekte të cilat lanë gjurmë gjatë këtyre viteve në kinematografi. U dalluan veçanërisht projektet me regjisorë e aktorë nga Kosova.

“Zgjoi” nën regji të Blerta Bashollit u zgjodh filmi më i mirë në kategorinë e Ballkanit për “humbjet personale, vështirësitë për të lënë pas të kaluarën, vështirësitë për një të ardhme dhe puna e rëndë veçanërisht e grave që vuajtën për të rindërtuar një jetë për veten dhe fëmijët e tyre, janë thelbi i kësaj historie të fuqishme, strukturuar në mënyrë të mrekullueshme me një pamje vizuale që u mbetet në mendje për gjatë”.

Filmi tashmë e ka vënë Kosovën në vëmendje të kinematografisë botërore, prandaj është si një rikthim në shtëpi pas suksesit të shënuar deri tash.

“Këtë ‘Hyjneshën në fron’ që është shumë e bukur e simbol i Prishtinës, e marr për një film që trajton një grua që fuqizon çdo grua, burrë, djalë vajzë, që e shikon punën e saj, pra ja dedikoj Fahrije Hotit dhe të gjitha grave të Kosovës të cilat na inspirojnë çdo ditë”, ka thënë Basholli.

Çmimin për regjinë më të mirë e mori regjisorja Luana Bajrami për filmin e saj “Luaneshat e kodrës”.

“Ky çmim mendoj se e vlerëson filmin, punën tonë si ekip, por edhe rininë, gjeneratën e re dhe ta mbajnë mend se arti dhe artistët nuk duhet të paragjykohen, por vetëm të ndihmohen dhe të mbështeten”, ka thënë regjisorja.

Çmimin për aktoren më të mirë e kanë marrë treshja e filmit “Luaneshat e kodrës”: Flaka Latifi, Era Balaj, Uratë Shabani. Sipas regjisë, ato kanë gjetur balancën e duhur gjatë çdo imazhi e loje e veçanërisht për faktin se treshja tregohen të guximshme për të marrë fatin e tyre në duar.

“Edhe kinematografia e Kosovës tashmë është në duart e grave”, ka thënë juria. Aktori më i mirë u zgjodh Alban Ukaj për rolin e tij në filmin “Full Moon”, ku u vlerësua për një perforamcë që sipas jurisë shpërfaq një energji të jashtëzakonshëm e surprizuese.

Në programin garues të filmave dokumentarë, çmimin si dokumentari më i mirë e mori “The End Of Kings” nga Rémi Brachet. Sinqeriteti i regjisorit, afërsia me personazhet duke u dhënë njëkohësisht edhe hapësirë, është vetëm një nga arsyet sipas jurisë për përzgjedhjen e tyre. “Ky film është për gratë, për jetën, për atë se ne nuk duam të vdesim”, është thënë në vlerësimin e jurisë.

Çmimi për filmin më të mirë të metrazhit të mesëm e mori “JESUS EGON CHRIST“ nga David Vajda dhe Sasa Vajda, një film që sipas jurisë flet për njerëzit e thyer dhe për ata që hasin në probleme dhe e kanë të vështirë për të mbijetuar.

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 100
  Shkrimtarët bashkohen në peticionin që përkrah libraritëLibraritë e mbyllura në Londër. Matt Haig, Malorie Blackman dhe Adam Kay janë në mesin e qindra shkrimtarëve që janë bërë bashkë në një iniciativë të përbashkët për të inkurajuar lexuesit që të blejnë libra nga librashitësit e tyre lokalë, pasi një bllokim i dytë në Angli i detyron dyqanet…
  Tags: të, në, për, dhe, që, një, kulturë
 • 100
  “Another Round” me historinë e mësimdhënësve fiton “Oscarin” e EvropësFilmi “Another Round” i regjisorit Thomas Vinerberg triumfoi të shtunën mbrëma në “European Film Awards” duke fituar në çdo kategori të nominuar: për filmin me të mirë, regjisorin, aktorin (Mads Mikkelsen) dhe skenarin më të mirë (Vinterberg dhe Tobias Lindholm). Drama e cila është propozimi i Danimarkës për kategorinë ndërkombëtarë…
  Tags: të, për, në, dhe, që, një, kulturë
 • 98
  Filmi “Zgjoi” pjesë e festivalit të njohur SundanceFilmi debutues i regjisores dhe skenaristes Blerta Basholli “Zgjoi” (Hive) është përzgjedhë në konkurencë zyrtare kryesore në festivalin e njohur ‘Sundance Film Festival’ që do të mbahet në janar të vitit 2021 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. ‘Zgjoi” është film i bazuar në ngjarje të vërtetë që portretizon Fahrijen…
  Tags: të, në, për, dhe, që, një, kulturë
 • 98
  Filmat e Kosovës në Trieste prekin emigrimin dhe temat socialeFestivali i Filmit në Trieste ka publikuar programin e tij për edicionin e 32-të. Ai që njihet si vendtakimi më i rëndësishëm italian me kinematë e Evropës Qendrore dhe asaj Lindore, ka përfshirë filma që janë realizuar në bazë të novelave që u rezistuan viteve, shpërfaqin grackat e shoqërisë, vuajtjet…
  Tags: të, në, për, që, një, dhe, kulturë
 • 97
  Koronavirusi si inspirim i skenës kulturore"Kultura nuk është gjithçka", është shkruar në tabelën e kinemasë, "por pa kulturë, asgjë nuk ka më vlerë!” Pandemia e koronavirusit, në të vërtetë, ka lënë vragë në arte dhe në skenën kulturore. Çfarëdo fjalësh inkurajuese që kanë thënë politikanët gjatë këtyre muajve të fundit, prapëseprapë kanë tingëlluar të pashpresë…
  Tags: të, në, që, për, dhe, kulturë
Comments