Kulturë

7-8 Maj — “Muzikë me zemër për Perëndinë” nga Rodrigo Rodriguez

I cilësuar nga pastorët e vendeve të ndryshme në botë, si një ndër muzikantët dhe kitaristët me një talent të jashtëzakonshëm, Rodrigo Rodriguez me famë botërore vjen i ftuar special për 20-vjetorin e Radio 7.

Në një mbrëmje të veçantë, dedikuar punës së Perëndisë ndër vite të Radio7-ës, nën ritmet e “Muzikë me zemër për Perëndinë” të shtunën, më datë 7 Maj, ora 17:00 në Kinema “Millenium”, Shkodër dhe të dielën datë 8 Maj ora 17.00 në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë jeni të ftuar të shijoni tingujt depërtues të muzikës së luajtur nga i vajosuri i Perëndisë, nga Rodrigo Rodriguez.

I lindur në Quito Ekuador, Amerikën e Jugut, Rodriguez vjen nga një familje muzikantësh. Me një talent të zbuluar që herët, ai nisi të luante në kitarë që në moshën 9-vjeçare. Albumin e tij të pare e regjistroi në moshën 12-vjeçare. Kur ishte 16 vjeç, nisi të udhëtonte nëpër botë për të zgjeruar njohuritë e tij mbi këtë instrument, duke performuar në Venezuelë, Spanjë, Francë, Angli dhe në Damask, Siri. Në vitin 1986, mori një ftesë për të dhënë mësim në kitarë klasike nga Kolegji Eastfield në Mesquite Texas.

Rodrigo ka regjistruar 16 albume muzikore, një ndër të çilat është regjistruar me Filarmoninë e Qytetit të Pragës. Ka performuar si kitarist solo në Orkestrën Simfonike në Texas, Kaliforni, Kanada, Ekuador, Florida dhe Hungari. Po ashtu, ai ka bërë turne koncertesh në Kolumbi, Peru, Brazil, Meksikë, Porto Riko, Kubë, Kanada, Republikën Çeke, Singapor, Malajzi, Indonezi, Filipine, Guatemalë, Skoci, Angli dhe në të gjithë Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 1992, Rodrigo ndryshoi drejtimin e jetës së tij. Një David i kohëve moderne, Rodrigo Rodriguez ka privilegjin e madh t’i shërbejë Zotit me kohë të plotë nëpërmjet tingujt mahnitës së muzikës së tij. Mos harroni datën e shënuar, 7 dhe 8 Maj, një ftesë për inkurajimin e zemrën tuaj! Deri atëherë, lutemi për bekimin tuaj!

Facebook Comments

Share This:

Related Posts

 • 93
  Komuna dhe Teatri i Ferizajt synojnë repertor vjetor në kundërshtim me Ligjin për teatroMe veprimet e Komunës dhe institucionit teatror është zbehur edhe roli i organeve udhëheqëse të teatrit të qytetit “Adriana Abdullahu”. Përderisa kanë vendosur që shfaqjet e repertorit vjetor të zgjidhen nëpërmjet një thirrjeje publike, Ligji për teatro këtë barrë ia ngarkon menaxhmentit. E hisen më të madhe e ka udhëheqësi…
  Tags: të, për, në, dhe, kulturë
 • 93
  Kompozitori Ardian Halimi, me hap drejt karrierës ndërkombëtareVepra "Stille flüstert um uns beide" (Heshtja pëshpërit përreth ne të dy) e kompozitorit kosovar, Ardian Halimi, do të interpretohet nga Filarmonia e Radios gjermane në Saarbrücken, nën drejtimin e dirigjentit Manuel Nawri. Këtë vepër të realizuar në vitin e koronavirusit, ia ka kushtuar bashkëshortes së tij, sopranos se njohur…
  Tags: në, të, dhe, një, kulturë
 • 91
  “Zgjoi” merr “Hyjneshën e Artë", çmimet kryesore të “PriFestit” i marrin artistët nga Kosova“Prishtinë International Film Festival” ka përfunduar edicionin e 13-të. Një vit i cilësuar si sfidues nga organizatorët kryesisht për shkak të pandemisë, mirëpo edhe sfidave personale që kanë pasur gjatë kësaj kohe drejtuesit e festivalit, regjisori Fatos Berisha dhe producentja Vjosa Berisha. Një javë e jashtëzakonshme me rrethana të pazakonta…
  Tags: të, për, në, një, dhe, kulturë
 • 91
  Kurajo!“Të tri të katërtat e gjithë të ligave që ngjajnë në botë kanë ardhur nga frika”, Nietzche Si qëllim të përfundëshmë të përpjekjevet kombëtare-shoqërore të Tendencës Neo-Shqiptare, që përkrahim ne, mundemi të pranojmë këtë princip: Krijimi i një Shqipërie brenda të pa-kufishme, jashtë të kufizuar. Krijimi i një Shqipërie! Është…
  Tags: të, dhe, në, kulturë
 • 91
  “Another Round” me historinë e mësimdhënësve fiton “Oscarin” e EvropësFilmi “Another Round” i regjisorit Thomas Vinerberg triumfoi të shtunën mbrëma në “European Film Awards” duke fituar në çdo kategori të nominuar: për filmin me të mirë, regjisorin, aktorin (Mads Mikkelsen) dhe skenarin më të mirë (Vinterberg dhe Tobias Lindholm). Drama e cila është propozimi i Danimarkës për kategorinë ndërkombëtarë…
  Tags: të, për, në, dhe, një, kulturë
Comments